BEOGRAD, 4. avgusta 2021. – U Beogradu je jutros, parastosom poginulim Srbima u „Oluji“ između 4. i 7. avgusta 1995, koji je služen u Crkvi sv. Marka i pologanjem venaca i cveća na spomenik u Tašmajdanskom parku počelo danas obeležavanje Dana sećanja na stradale u toj hrvatskoj vojno-policijskoj akciji pre dvadesetšest godina.
Na strahote i stradanja tokom operacije govorio je protojerej-stavrofor Miloš Mićić, koji je do tada bio sveštenik u Glini i s porodicom je, sa ostalim prognanim Srbima iz bivše RSK, krenuo u izbeglištvo u Srbiju, a sada je sveštenik u Kotežu kod Beograda.
Predsednik Asocijacije izbjegličkih udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir je rekao da „Oluja“ i dalje traje, navodeći da se Srbi iz Hrvatske i dalje iseljavaju. On je ocenio da Hrvatska opstruiše traženje nestalih i identifikaciju čime se zapravo prikrivaju počinjeni zločine, kao i da je ulaskom te države u Evropsku uniju postalo još teže doći do podataka o žrtvama i nestalima.
Izaslanik predsednika Srbije za rešavanje pitanja nestalih sa Republikom Hrvatskom Veran Matić je najavio da će nastojati da informiše predsednika Aleksandra Vučića i hrvatskog premijera Andreja Plankovića, sa kojim je postigao komunikaciju, da se napravi dogovor o novom načinu traženja nestalih. „Protok vremena zahteva nove načine saradnje i komunikacije“, rekao je Matić, napominjući važnost stvaranja zajedničkih timova. Prema njegovim rečima, izuzetno je važno uključiti međunarodne institucije u mnogo većoj meri.
„Hrvatska strana ne voli mnogo da sarađuje sa Međunarodnim komitom crvenog krsta, koji jedini ima potpisane ugovora sa svim zemljama koje su imale svoje posmatračke ili vojne misije u Hrvatskoj. One su odnele izveštaje i treba pretražiti te arhive, to je veliki izvor podataka“, naglasio je Matić.
Članica Komisije Vlade Srbije za nestala lica Ljiljana Krstić je istakla da je saradnja sa hrvatskom stranom usporena, a da eshumacije nema. „Predlagali smo da pomognemo da nam predaju posmrtane ostatke radi identifikacije u našim laboratorijama, na VMA, da ih predamo porodicama koje su u Srbiji, da ne čekaju više, ali nismo dobili odgovor. Insistiramo na saradnji ali saradnje sa druge strane nema. Ništa se od tih posmrtnih ostataka ne nalazi na prostoru Srbije i ako nema interesovanja sa druge strane mi smo nemoćni“, rekla je Krstić, na zajedničkoj konferenciji za novinare pod naslovom „‘Oluja’, nekažnjeni zločin – proces traženja nestalih sve usporeniji“.
Ispred Crkve sv. Marka jutros u deset sati jedva da je bilo dvadesetak prognanika, a tokom parastosa možda pedesetak.
D. B.