недеља, октобар 6, 2024

Za negiranje genocida i do pet godina zatvora

Slične objave

Podeli

SARAJEVO, 23. jula 2021. (Beta) – Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko nametnuo je zakon kojim se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida, a oni koji to čine mogu biti kažnjeni i do pet godina zatvora.

Dopune Zakona o Krivičnom zakonu BiH, kojima se zabranjuje negiranje i kažnjavanje genocida, stupaju na snagu odmah na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, bez izmena i dopuna i dodatnih uslova.

Inckova odluka odmah će biti objavljena na službenoj veb stranici OHR-a i u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine. Prema izmenama Krivičnog zakona, koje je nametnuo visoki predstavnik, predviđena je zatvorska kazna od šest meseci do pet godina za sve one koji javno negiraju genocid i pokušavaju opravdati ratne zločine.

“Ko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovečnosti ili ratni zločin, utvrđen pravosnažnom presudom u skladu s Poveljom Međunarodnog vojnog suda, pridruženom uz Londonski sporazum od 8. avgusta 1945. godine, Haškog tribunala ili Suda u BiH… kazniće se kaznom zatvora od šest meseci do pet godina”, navedeno je u Inckovoj odluci.

Od tri meseca do tri godine zatvora, prema nametnutim odredbama zakona, biće kažnjeni svi oni koji javno podstiču na nasilje ili mržnju, usmerenu protiv grupe osoba ili člana određene grupe, s obzirom na rasu, boju kože, veroispovest, poreklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost.

U odluci visokog predstavnika predviđena je zatvorska kazna od tri godine i za one koju dodeljuju priznanja, nagrade ili odlikovanja osobama koje su pravosnažno presudjene za ratne zločine. Ranije je Incko zatražio od vlasti RS da ponište odluke o dodeli odlikovanja bivšim visokim zvaničnicima RS Radovanu Karadžiću, Biljani Plavšič i pokojnom Momčilu Krajišniku, koji su presudama Haškog tribunala osuđeni za ratne zločine u BiH, a vlasti RS su odbacile takav zahtev visokog predstavnika.

U saopštenju OHR-a se navodi da je Incko doneo odluku koristeći se ovlaštenjima iz Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, prema kojima je visoki predstavnik “konačni autoritet u BiH” u pogledu Sporazuma o civilnom sprovođenju Mirovnog ugovora i posebno s obzirom na odredbu prema kojoj “pruža pomoć, kada to oceni neophodnim, u pronalaženju rešenja za sve probleme koji se pojave u vezi sa civilnim sprovođenjem Dejtonskog sporazuma”.

Incko je odluku doneo pozivajući se na “bonska ovlašćenja”, koja je  visokom predstavniku dodelio Savet za primenu mira u BiH u decembru 1997. godine. On je nametnuo zakon o zabrani negiranja genocida samo nekoliko dana pre isteka mandata, koji prestaje 1. avgusta, kada na njegovo mesto dolazi Nemac Kristijan Šmit.

Dodik odbacuje odluku Visokog predstavnika

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio da Savet bezbednosti UN nije imenovao Visokog predstavnika za BiH i da je za njega ta funkcija prestala da postoji. “Glasanje u SB  UN o procesu imenovanja novog Visokog predstavnika za BiH pokazuje duboku podeljenost, ne samo unutar BiH, već po prvi put od uspostavljanja Kancelarije visokog predstavnika (OHR) i među članicama SB”, rekao je Dodik, prenosi Radio-televizija Republike Srpske (RTRS).
Dodik je izjavio da odbacuje odluku Visokog predstavnika Valentina Incka. “Genocid se nije desio i to je trajna ocjena svih nas. Republika Srpska tu odluku odbacuje. Genocid se nije desio i to kažu mnogi relevantni faktori u svijetu”, kazao je Dodik i ocenio da Incko nema ovlašćenja da donosi ovakve odluke, ističući da on ovim zakonom “samo pokušava da se pokrije priča o genocidu”.
“To govori da je ta odluka sumnjiva i Srbi to nikada ne smiju prihvatiti. Ekser je zakucan u mrtvački kovčeg BiH i pna ne može posle ovoga da funkcioniše”, naglasio je Dodik i Incka nazvao srbomrscem i da je “spodoba koja je sve činila da Srbima zagorča život”.
Komšić pozdravlja odluku
Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić pozdravio je odluku Visokog predstavnika Valentina Incka, navodeći da je bilo krajnje vreme da se zakonski reguliše kažnjavanje onih koji veličaju genocid i vrijeđaju žrtve. “Ta odluka je zasnovana na nizu presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, koje su van svake razumne sumnje utvrdile postojanje zločina genocida u Srebrenici”, naveo je Komšić.
Prema njegovim rečima, to je i “jasna poruka politikama koje svoje narative grade na veličanju genocida i na rasprivanju međuetničke mržnje među građanima BiH, da takvo djelovanje nije prihvatljivo i da neće proći bez primerene kazne”. Drago mi, kazao je Komšić, je da Incko na kraju mandata, uprkos začuđujućem protivljenju nekih ključnih međunarodnih faktora u BiH, doneo ovakvu odluku. Našem društvu je ovakva odluka bila neophodna, kao neka vrsta ‘preko potrebnog lijeka’, sa nadom da svakom zlu ipak može doći kraj“, izjavio je Komšić.
Izetbegović čestitao Incku
Lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović čestitao je Visokom predstavniku zbog odluke da nametne zakon kojim se u BiH zabranjuje negiranje genocida.
“To je ljudska i civilizacijska odluka u korist, na prvom mjestu, porodica žrtava genocida”, kazao je Izetbegović i dodao da je ovom odlukom Visoki predstavnik pomogao građanima Bosne i Hercegovine.Incko je time, smatra Izetbegović, “učvrstio je autoritet svog naslednika, skinuo je hipoteku genocida s vrata časnijem dijelu srpskog naroda i sa dignitetom zavšio svoj mandat u BiH”.