субота, октобар 5, 2024

Totalni opoziv

Slične objave

Podeli

Skupština Crne Gore izglasala nepovjerenje ,,apostolskoj“ Vladi Zdravka Krivokapića, njegov kabinet podržalo samo 11 poslanika. Bivši premijer pretrpio je oštre kritike i pozicije i opozicije, ali je izbjegao da ih direktno čuje jer je napustio Skupštinu uoči nove vanredne sjednice. Od 81 poslanika Zdravka Krivokapića je pohvalio jedino Marko Milačić koji je kazao da je ,,jedini pobjednik onaj koga ovdje nema“

PODGORICA, 5. februara 2022. – Skupština Crne Gore izglasala je juče nepovjerenje Vladi Zdravka Krivokapića, glasovima 43 poslanika, dok je protiv bilo samo 11 crnogorskih parlamentaraca.

Za nepovjerenje Vladi glasali su predlagači te inicijative poslanici kluba ,,Crno na bijelo“ i kompletne opozicije. Protiv su bili Demokrate, kao i Vladimir Dobričanin iz Ujedinjene Crne Gore i Marko Milačić iz Prave Crne Gore. Poslanici DF-a, PzP i SNP-a napustili su plenarnu salu uoči glasanja prozivkom. U sali nije bio ni Miodrag Lekić (Demos).

Opozicioni poslanici, tokom rasprave kojoj nije prisustvovao Krivokapić ni većina ministara, oštro su kritikovali Vladu i premijera, ocjenjujući da je on uništitelj Crne Gore, da je uveo državu u najveću institucionalnu i političku krizu, da je napravio teokratsku državu, da su Vladini rezultati porazni.

Iz dijela parlamentarne većine Krivokapić je nazvan ,,totalnim anonimusom izvučenim iz nekog prašnjavog kabineta”, kritikovan je što je vrijeđao poslanike nazivajući ih, kako kažu, izdajnicima, nemoralnima, švercerima kokaina, a Vlada je nazvana konstrukcionom greškom. Većina poslanika saglasna je da je Krivokapić pobjegao iz parlamenta kako se ne bi suočio sa njima. Premijera je pohvalio jedino Marko Milačić koji je kazao da je „jedini pobjednik onaj koga ovdje nema“.

Partije parlamentarne većine iskazale su volju da se dogovor nađe unutar te većine, a iz opozicije je poručeno da su spremni za otvaranje dijaloga i saradnju.

Podvući crtu

Miloš Konatar (Ura) kazao je da je odluka teška, ali je, kako je rekao, Ura spremna da za nju preuzme odgovornost. “Crna Gora je u institucionalnoj blokadi. Vlada od početka funkcioniše kao manjinska, često ne možemo da dođemo do 41 poslanika za neke odluke, a kamoli do 49”, rekao je Konatar, ističući da je Vlada udarila u zid kad su evropske integracije u pitanju.

“Nemam dilemu da smo morali da donesemo ovu odluku, da odblokiramo krizu”, istakao je Konatar, dodajući da premijeru koji je, kako je kazao, sebi dozvolio da poslanike naziva izdajnicima, korumpiranim političarima i nemoralnim ljudima u Skupštini, ne pripada bilo kakvo poštovanje. Konatar je poručio da DPS neće biti dio manjinske vlade, kao i da status SPC neće biti ugrožen padom ove vlade, jer je, kako kaže, Zakonom o slobodi vjeroispovijesti stavljena tačka na to. “Kad vam kažu niko neće znati da sprovede ,,Evropa sad“, znajte da vas obmanjuju. Neće prestati program povećanja plata i penzija”, kazao je Konatar i dodao da želi Crnu Goru u kojoj premijer može da bude i Albanac.

Milan Knežević (DF) kazao je da je DF spreman da razgovara sa članicama parlamentarne većine, manjinskim partijama, ali i DPS-om o pitanjima za koja je potrebna dvotrećinska većina, “ali na ravnopravnim osnovama, bez ucjena i targetiranja srpskih predstavnika kao antidržavnih elemenata”. Želite li, kazao je, da sačuvate izbornu volju, morate ispoštovati parlamentarnu većinu. A, ako ćete sa DPS-om, mi ćemo vam dati odgovor koji ćete pamtiti do kraja života. I to nije nikakva prijetnja. Mi imamo obavezu da pokrenemo vaninstitucionalnu borbu, da ponesemo barjak slobode, poručio je Knežević.

Rekao je da su krivci za situaciju u kojoj je država ,,Zdravko Krivokapić i njegov albanski brat Dritan Abazović“. “Vlada je sastavljena uz podršku raznih ljudi i nekih Simijanovića i ostalih agentura, a mi nijesmo mogli biti u Vladi. Za DF nije Dritan kriv, jer smo mi na njega ukazali i mitropolitu Amfilohiju, da neće štititi volju građana, jer nije dozvolio Srbima da ostvare svoj interes. Krivac nam je Zdravko Krivokapić kojeg smo zajedno sa SPC, episkopima i sveštenim licima kao totalnog anonimusa izvukli iz nekog prašnjavog kabineta i postavili ga da bude prvi čovjek na našoj listi”, kazao je Knežević.

On je istakao da, umjesto da su 30. avgusta razgovarali o pomirenju sa svima, desilo se da je nosilac njihove liste „profesor iz prašnjavog kabineta, ujutro sa buketom cvijeća otišao nenajavljen kod jedne ambasadorke i tamo poljubio vrata“. Knežević je kazao i da je Krivokapić potpisivanjem sporazuma sa Bečićem, Abazovićem, ne konsultujući DF, „poslao jasnu poruku da je do 30. avgusta bio sa nama, a poslije bez nas“.

Spremni na saradnju

Danijel Živković (DPS) istakao je da je Krivokapić uveo Crnu Goru u najveću institucionalnu, ustavnu, društvenu i političku krizu od uvođenja višestranačja. “Sad ulazimo u vododjelnicu kako da Crnu Goru izvučemo iz problema. Nije vrijeme za likovanje, a mogli bismo. Potrebno je da izađemo pred građane sa onim što je njihova ključna podrška, a to je članstvo u Evropskoj uniji (EU). Naši stavovi su jasni. Spremni smo da sarađujemo sa svima koji su spremni da državom upravljaju na kvalitetan način i usmjere je putem prioriteta”, kazao je Živković i upitao koliko je radnih mjesta vlast otvorila za godinu, koje je investicije pokrenula. Prema njegovim riječima, akcija na Cetinju petog septembra biće najveća sramota upisana na račun ove vlasti, rekao je i poručio da će neko morati zbog toga da odgovara.

– Neko se usudio da mimo bezbjednosnih procjena koje su bile negativne krene represivnim aparatom na građane Crne Gore rekao je Živković. Palo je na pamet uništitelju Crne Gore da stavi četiri resora u jedan i na tu poziciju imenuje kadar poput Vesne Bratić koja, kako je rekao, ne bi mogla po svom ponašanju da vodi mjesnu zajednicu. Vidjeli ste stavove o Crnogorcima, o nacionalnim manjinama. O depolitizaciji pričaju oni koji su dogovorili mjesta po dubini, zatim da je Krivokapić “htio da gurne Crnu Goru u Otvoreni Balkan, a kao najveći primjer netransparentnosti Vlade naveo je temeljni ugovor sa SPC”.

“Niko ne zna šta piše u tom ugovoru. Nekoliko puta smo slali dopis Ministarstvu pravde da nam pošalju materijal, nikad nije bilo odgovora!, rekao je Živković, ističući da se „ovakva skaradna skalamerija pokušala obračunati sa državom i obezličiti je na više frontova“.

Boris Bogdanović (Demokrate) je istakao da oni koji su glumili opoziciju a napadali DPS da bi prešli cenzus, zaslužuju prezir. “Preziremo ih. Oni koji obećaju jedno, urade drugo, a završe sa DPS-om nemamo bolju riječ od poruke izdaja. Demokrate će nastaviti borbu, ako treba i na ulici.

Ivan Brajović (SD) rekao je da su podjele nikad veće, da nije bilo investicija, da odlaze ozbiljni investitori poput Amana, da nikad nije bio lošiji izvještaj EK, da Vlada pokušava od sekularne da napravi teokratsku državu. Istakao je da znati kada treba otići je mudrost.

“Biti u stanju to uraditi je hrabrost, a odlazak podignute glave je dostojanstvo. Odgovor na pitanje da li se Krivokapić ponašao mudro, hrabro i dostojanstveno je jasan. Prošlo je 427 dana, svaki je značio urušavanje Crne Gore. Zato odluka nije teška, nego spasonosna”, poručio je Brajović.

Branko Radulović (PzP) je kazao da su novi izbori samoubistvo, a da manjinska vlada nosi, kako kaže, niz nedoumica. Pozvao je većinu da se „urazumi i sabere, potre sujete i animozitete, i trasira siguran i optimalan put, da predloži mjere transformacije, uspostavi nezavisne institucije i krene odlučno protiv kriminala i korupcije”.

Vladimir Joković (SNP) istakao je da je SNP otvoren za to da se traži rješenje u okviru većine. “Ostajemo dosljedni da se napravi većina u okviru dosadašnje vlasti i sa manjinama. Vladu nećemo rušiti ali ni za njom plakati”, rekao je Joković i istakao da, ako je iko imao razloga da podnese inicijativu za smjenu Vlade, to je SNP. Kazao je da za izdaju napadaju SNP oni koji su nekada nekoga izdali. “Oni koji štampaju novčanice 21 million taman vrijede koliko se može za njih kupiti”, rekao je Joković.

Privatni posjed

Ervin Ibrahimović (BS) istakao je da je premijer potvrdio da pravi od Vlade privatni posjed. “Trebalo je ovo mnogo ranije da se desi”, rekao je Ibrahimović, dodajući da je ova vlast utemeljena na retrogradnoj politici 90-ih godina.

Raško Konjević (SDP) kazao je da je ekspertska vlada bila konstrukciona greška koja je trebalo da prevari pravni sistem. “Što se grbo rodi, vrijeme ne ispravi”, kazao je Konjević i dodao da ni Vlada, ni Skupština “ništa nijesu uradile na evropskim integracijama i otvaranju dijaloga”. Podsjetio je da će ova vlada ostati u tehničkom mandatu dok ne bude izabrana nova. “Možete misliti kakvo će biti ponašanje Krivokapića. On će misliti da je država on”, kazao je Konjević i poručio da ,,onaj ko misli da manjinska vlada treba da se bavi temeljnim ugovorom, popisom i Otvorenim Balkanom, to može samo da sanja“.

Slaven Radunović (DF) je, govoreći o opciji da neko iz većine napravi vlast sa DPS-om, kazao je da je nevjerovatno da bilo ko objasni građanima da se DPS neće ništa pitati. On je istakao da se premijer sa svima dogovarao osim sa koalicijom ,,Za budućnost crne Gore“. Krivokapić je odlučio da mu Abazović bude najbliži kako bi se približio „drugoj familiji” i da na taj način dobije podršku koncerna Vijesti”, kazao je Radunović.

Genci Nimanbegu (Forca) kazao je da 30. avgust nije bio istorijski dan i da Krivokapićeva Vlada nije bila prva demokratska. “Ovo je trenutak kad možemo koračati naprijed”, kazao je Nimanbegu.

Branka Bošnjak (PzP) istakla je da su krivci svi. “Neko manje, neko više, ali osnova je konstrukciona greška, odnosno to da Vlada nije odraz volje građana. Nije postojala želja da se pravi ikakva komunikacija sa nama. Niko nije bio iskren”, kazala je Bošnjak, dodajući da se većina ministara ponašala autistično. Ako smo rekli da neko nema više naše povjerenje, trebalo je odmah da podnese ostavku, kazala je. “Mene je najviše iritiralo što nam potcjenjuju inteligenciju. Vidjelo se da oni kreću u formiranje političke partije”, rekla je Bošnjak i dodala da očekuje da ne važe jedni kriterijumi za jedne, drugi za druge, kazala je Bošnjak, ističući da su za nju Srbi i Crnogorci isti narod, da ona tu ne pravi razliku.

Andrija Popović (LP) kazao je da su pomirenje i dijalog neophodni. Vladimir Martinović (Demokrate) kazao je da će njegova partija učiniti sve da se sačuva izborna volja građana. Damir Šehović (SD) istakao je da je Krivokapić odgovoran za loše rezultate, za zdravstvenu situaciju, za zaustavljanje evropskog puta. “Vlada je pokazala da nije sposobna da vodi Crnu Goru, niti da upravlja državom a, bogami, ni da je baci na koljena, a nije da se nije trudila. Uradila je sve da slomi Crnu Goru, ali jedino je zube polomila”, rekao je Šehović, dodajući da ne treba da čudi što će Krivokapić u političku istoriju poći sa epitetom najgoreg premijera.

Iza Krivokapića – veliko ništa

Draginja Vuksanović-Stanković (SDP) kazala je da „se oslobađamo kleronacionalističke, fašističke vlade“ i čestitala građanima Crne Glore slobodu. “To je bilo nesistematsko, konfuzno, besciljno tumaranje, smišljeno urušavanje sistema po svim osnovama i udaranje na kulturni i nacionalni identitet Crne Gore. Sve što je dobro urađeno 2006. godine na međunarodnom planu, sve je urušeno. Iza premijera Krivokapića ostalo je veliko ništa. I sad mu poručujem, ovako ponosno, jer znam da nas gleda kao što nas je gledao one noći na Belvederu, baš onoga dana na Belvederu Vi ste pali, na Belvederu i Adžića krivini sačuvani su čast i obraz Crne Gore”, kazala je Vuksanović-Stanković.

Ona je istakla da su Krivokapić i njegova vlada obična sistemska greška. “Jedini trag kad izađe iz Spuža biće i na čelu će mu pisati izdajnik Crne Gore i crnogorskih interesa. Nego, da ovu vladu pozdravimo po crnogorski kako došla, tako pošla, ali veliki nas posao čeka. Neki će u Spuž, neki doma, a mi ćemo morati da saniramo veliku štetu”, kazala je Vuksanović-Stanković, poručujući da vlada koja pokuša da potpiše ovakav temeljni ugovor biće srušena “prije nego se primakne potpisu”.

“Nudili su nam da uđemo u Vladu kada je faktički i već pala. Nijesmo to željeli ne zbog toga već anti-NATO i antivevropskih elemenata u Vladi – rekao je Fatmir Đeka (Albanska koalicija).

Vatromet u Podgorici i Nikšiću (foto: politika.rs)

Slavlje u više gradova uveličano vatrometima

Nakon izglasavanja nepovjerenja Vladi Zdravka Krivokapića građani su slavili na više lokacija u Podgorici, Nikšiću, Tivtu, Cetinju, Žabljaku, Mojkovcu…. Na trgovima, ulicama i lokalima, uz crnogorske zastave, klicali su i pjevali Crnoj Gori, a slavlje je uveličano vatrometima.

Nije bilo rasprave o skraćenju mandata Skupštini Poslanici nijesu usvojili dnevni red vanredne sjednice, po kojem je trebalo da se raspravlja o Krivokapićevom prijedlogu odluke o skraćenju mandata Skupštini. Samim tim, nije bilo rasprave i sjednica je završena nakon nekoliko minuta. Za dnevni red glasalo je 29 poslanika, protiv šest, a uzdržanih je bilo 42. Odmah nakon glasanja plenarnu salu napustili su odlazeći premijer Zdravko Krivokapić i ministar Jakov Milatović, iako je odmah počela naredna vanredna sjednica na kojoj se raspravljalo o povjerenju Vladi.

“Provedrilo iznad gore crne, što kaže vladika Rade, iako se danas očekuju neke padavine – kazao je Andrija Popović (LP). Rekao je da je ovo za Crnu Goru istorijski dan, ali i da je dobro da se mijenjaju vlade. “Ne može sva krivica pasti na pleća Krivokapića i njegovu crkvenu vladu. Kad sve ovo čujem danas, dođe mi da ga maksimalno branim, ali sam razočaran što je pobjegao iz političke arene”, kazao je Popović.

Rekao je da je Vlada napravila loš ambijent za Crnogorce, manjinske narode, disjasporu, investitore. “Za njom će žaliti samo naši poslanici kojima su supruge u Vladi”, kazao je Popović.

Incident nakon glasanja: Milačić vrijeđao Konatara

Završetak glasanja o nepovjerenju Vladi umalo nije završen većim incidentom. Milačić je iz poslaničke klupe uputio nekoliko puta pogrdne riječi Milošu Konataru. “Splačino, splačino – dobacivao je Milačić Konataru”, revoltiran zbog izglasavanja nepovjerenja Vladi, nakon čega je predsjednik Skupštine Aleksa Bečić dao pauzu.

Nakon incidenta Bečić je izrekao Milačiću opomenu. Milačić je nastavio da vrijeđa Konatara i nakon što su kamere isključene, ali na tome se završilo.

(D. B. i Pobjeda)