Direktor Instituta EPIK Demuš Šaša naveo je da veruje da u slučaju osnivanja ZSO, Kosovo i Srbija mogu da nađu sredinu, a kako je ocenio, teret pronalaženja te sredine trenutno pripada Kosovu, nakon što je preuzelo međunarodnu obavezu formiranja ZSO.
„Kosovo bi trebalo da predloži model ZSO između zajednice sa punim ovlašćenjima, kako je predvidjeno u Briselu, i nevladine organizacije. Dakle, između nevladine organizacije i zajednice sa izvršnim ovlašćenjima postoji sredina koju institucije Kosova moraju predložiti u skladu sa odlukom Ustavnog suda“, ocenio je on.
Stručnjak za evropske integracije Besnik Vasoli izjavio je da prištinska strana mora biti kreativna i da pokuša da nađe rešenja kako dijalog ne bi prestao, međutim, kako je dodao, ni u jednom trenutku ne treba povrediti suverenitet ili stabilnost Kosova.
„Nije u interesu ni nas ni međunarodnih prijatelja da se Kosovo učini nefunkcionalnim. S druge strane mi, kao Kosovo, moramo da stvorimo unutrašnji mehanizam za nešto šire konsultacije političkih partija kako bismo videli da li postoji još jedna alternativa koju možemo predložiti. Na ovaj način treba otključati dijalog i izvući ga iz ove situacije kakva jeste“, dodao je on.
Premijer Kosova Aljbin Kurti ranije je izjavio da ne može postojati jednonacionalna zajednica na Kosovu.