Dragan Banjac
Nakon meseci i meseci konačno je izabrana Vlada Srbije. Neki to zovu izveršna vlast iako to ona neće biti, kao ni prethodnih… Možda ih ipak zbrojim.
Počev od Правитељствујушчег совјета iz 1805. године, na čelu sa protom Matejom Nenadovićem, u periodu do 1921. godine bilo je osamdesetosam vlada, pod vladarima Karađorđe Petrović (od 14. februara 1804. do 21. septembra 1813; knjaz Miloš Obrenović 1815-1839), Milan Obrenović (1840-1842), knjaz Aleksandar Karađorđević (1842-1858), knjaz Miloš Obrenović (opet, 1858-1860), knjaz Mihailo OBrenović (1860-1868), knjaz/kralj Milan Obrenović (1868-1903), kralj Petar I Karađorđević (1903-1918), regent Aleksandar Karađorđević (1919-1921)…
Sledilo je stvaranje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (vidite kako je nekad moglo! – prim. D. B.) na čijem čelu je kralj Aleksandar I Karađorđević, valjda zbog stalne srpske želje za prevlašću. U periodu od 1945 do vlade „knindže“ Mirka Marjanovića formirano je dvadeset vlada Srbije.
Pomenuh Правитељствујушчи совјет (od 15. avgusta 1805. do 10. januara 1811. godine (prvo je zasedao u manastiru Voljavči, potom u manastiru Bogovađa, od oktobra 1805. u Smederevu; posle oslobođenja Beograda 1806. naizmenično u Smederevu i Beogradu, da bi novembra 1807. prešao u Beograd). Vladalac: Karađorđe Petrović. Predsednik Saveta: Mateja Nenadović, članovi Savjeta: Vasa Velimirović, Koja Ivanović, Stojan Pavlović, Pavle Popović, Jovan Protić, Kesta Đorđević, Đurica Zdravković, Milija Zdravković, Vukoman iz Sabante, Velisav Stanojlović, Avram Lukić, Mladen Milovanović, Vasilije Petroman. Sekretar Sovjeta: Boža Grujević do 1807, zatim Stevan Živković do 1808, potom Ivan Jugović.
U knjizi Vlade Srbije 1805-1996, (Nebojša Rodić, Ljubomir Iv. Jović, Službeni glasnik, 1996.) stoji da je vladalac, predsednik Sovjeta i vrhovni vožd Karađorđe Petrović a vice-predsednik i popečitelj „vojenih dela“ Mladen Milovanović. POPEČITELJI: Inostranih dela Milenko Stojković, koji odbija da se primi (i zbog toga biva proteran iz zemlje), a za popečitelja biva imenovan Miljko Radonjić. Vnuterniih dela: Jakov Nenadović, pravosuđa Petar Dobrnjac, koji odbija da se primi i zbog toga biva proteran iz zemlje, a za popečitelja biva imenovan Ilija Marković, finansija knez Sima Marković, pravosveštenija Dositej Obradović do 21. marta 1811, kada umire a od 28. marta 1811. za popečitelja dolazi Ivan Jugović. Slede prvi i drugi sekretar, Ivan Jugović i Filip Grujović. Pet resora/ministarstava i dva sekretara!
Za zemana Slobodana Miloševića u vladi Dragoslava Zelenovića (1991) bilo je već 21. ministarstvo, u narednoj (Radomana Božovića) jedno više, a u vladi posle ove, Šainovićevoj (Nikola) još jedno više – 23, gde je na poslednjem mestu uknjižen Mihalj Kertes kao ministar bez portfelja ili ministar za konzerve u gepeku službenog automobila… Tako je bivši maspokovac iz Bačke Palanke štedeo Slobinoj državi.
Znam da sam vas, što bi današnji klinci rekli „smorio“, ali mi se čini da je vredelo napraviti ovaj presek. Šta imamo danas?
Pre dva dva dana čovek koji se (nažalost) odziva na predsednik Srbije, umesto svoje truleks krpe priopćio je spisak članova njenog kabineta. Ona, Ana Brnabić je glumila evet efendiju, klimala glavom i odobravala. Svuda u svetu, osim zemlje Srbijice, mandatar koji obezbedi najveći podršku u parlamentu saopštava sastav vlade, ali ovde postoji čovek koji je vlastan za sve.
Lik je nakon sastanka Glavnog odbora Srpske napredne stranke (SNS) za čije je vaskrsenje naročito zaslužan eks srpski prezident Boris Tadić, održao emocionalno nabijen govor i objavio da će premijerka ponovno biti, iako nije kadra da saopšti ni ono što joj se napiše, poslušnica Ana Brnabić. Vrhovni satrap još jednom je demonstrirao gaženje ustavnog poretka Srbije, pokazujući da predsednik ima veću moć od premijerke koja se uljuljkuje u njegovim drskostima.
Sve to čak šest meseci od parlamentarnih izbora: „Ajde sad lepo vi da saslušate do kraja pa da ne tapšete, pa onda tapšite, zviždite, radite šta oćete“, kazao je AV na sednici Glavnog odbora SNS-a, koju je uživo prenosila TV Pink. Usledilo je teatralno čitanje 23 imena od 25 ministara i ministrica u vladi Srbije, uz akcenat da je 45 odsto žena.
Dvadesetpet ministarstava plus tri teško je prihvatiti kao potrebu da se zemlja koja je prezadužena i na izdisaju razbacuje sa tolikim resorima, broj koji ni blizu nemaju ni najrazvijenije zemlje Evrope i sveta. Ali, valjalo je namiriti i svoje (SNS) i glavnog podupirača, Ivicu Dačića iz Socijalistička partija Srbije – SPS.
Iz vlade su ispali prozapadna Zorana Mihajlović i proruski Aleksandar Vulin. Prvo nije tačno, a drugo zaista jeste, jer je MIhajlović, pošto je izbačena sa spiska Vučiću izrazia zahvalnost što ju je pre dvanaest godina pozvao u SNS.
Vulin je posebna priča. On, zapravo Vučićev alter ego, kako je još pre nekoliko meseci jezik češala beogradska čaršija, na zahtev SAD (ambasada plus administracija) morao je outside, ali ga je Vučić nagradio šefovstvom u BIA. Na njegovo mesto došao je čelnik Bratislav Gašić, priprosti Vučićev poslušnik, bivši keramičar.
Novi kadar u vladi je i Goran Vesić, koji preuzima resor građevinarstva i infrastrukture. On je dva mandata bio zamenik gradonačelnika Beograda, dok je u praksi de facto bio gradonačelnik ako se zanemari činjenica da je i to, zapravo, bio Vučić. Prethodno je bio funkcioner u Demokratskoj stranci Zorana Đinđića.
Vesić je jedna od najvećih čankoliza u SNS-u, ali i ljuti konkurent beogradskog gradonačelnika i stranačkog kolege Aleksandra Šapića, i očekuje se da će kao ministar postavljati klipove Šapiću, koji, pak, želi pokazati da će Beograd voditi bolje od Vesića.
Je li Vučić u Tomislavu Žigmanovu dobio svog Milorada Pupovca? On je predstavnik vojvođanskih Hrvata i nije omiljen u hrvatskoj zajednici u Novom Sadu, posebno u Bačkoj, kod vojvođanskih bunjevaca, manjine koju htvatska zajednica u Vojvodini ne prinaje za posebnu. Stoga je njegovo imenovanje Vučiću poslužilo za kukavičije jaje, iako je pored prve ministarke drugi Hrvat u Vučićevoj vladi.
Nema sumnje da su „voždova“ imenovanja, na čelu sa bodulicom kako je novu staru mandatarku Anu Brnabić, svojevremeno nazvao predsednik Hrvatske Zoran Milanović, daleko od Evrope (EU).
Stoga će Ana Brnabić, keramičar Bratislav Gašić, Ivica Dačić, Miloš Vučević, plagijator Siniša Mali, Tomislav Momirović, Rade Basta, Jelena Tanasković, Irena Vujović, Goran Vesić, Maja Popović, Dubravka Negre, Tanja Miščević, Aleksandar Martinović, Tomislav Žigmanov, Branko Ružić, Jelena Begović, Danica Grujičić, Nikola Selaković, Darija Kisić, Husein Memić, Zoran Gajić, Maja Gojković i Milan Krkobabić sa još tri pridodata (bez portfelja) proklamovati ono što VOŽD kaže – podška Putinu, antizapadnjaštvu, Porfiriju i njegovim mantijašima, nazadnjaštvu, mržnji prema susedima, Bošnjacima, Hrvatima, Crnogorcima..,
Od Anababe i dvadesetosam razbojnika srpsko društvo ne treba da očekuje ništa dobro. Naprotiv!
Srbija, brale.
(Slava Ukrajini!)