уторак, децембар 3, 2024

Još jedan neustavni, paradržavni dernek u Banja Luci

Slične objave

Podeli

I danas je u Banja Luci održana parada za inat s ciljem da dodatno ponizi sopstvenu državu. Iako je Ustavni sud BiH dva puta donio odluku da je 9. januar kao Dan entiteta Republika Srpska neustavan, u najvećem krajiškom gradu za to ne haju.

Godine 1992. 9. januara u Sarajevu je, piše sarajevsko Oslobođenje, samoproglašena Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini donijela „Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine“ – na područjima „srpskih autonomnih regija i oblasti“. Političke procese u formiranju RS-a vodili su Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik i Biljana Plavšić kao lideri SDS-a. Svi su na kraju završili u Hagu i osuđeni za ratne zločine i genocid.

Druga dva naroda u BiH 9. januar posmatraju kao početak rata, odnosno politički momenat koji je započeo i dao osnovu za etničko čišćenje, progone i zločine.

Čin formiranja RS-a 9. januara 1992. osporio je Ustavni sud BiH dva puta, ali i Ustavni sud Republike BiH krajem februara 1992. godine, koji je poništio izglasanu deklaraciju. 

Evo kako je banjalučku svetkovinu pre četiri godine video urednik Portala Forum. Tekst je objavljen na Aljazeera Balkans 9. februara 2018. godine.

Piše: Dragan Banjac

Pod sloganom „Ponosna i vječna“ u najvećoj srpsko-bosanskoj varoši, Banja Luci, i u drugim gradovima ovog bosanskohercegovačkog entiteta upriličene su svečanosti povodom, kako kažu, Dana Republike Srpske i njenog dvadesetsedmogodišnjeg trajanja.  I ovogodišnjoj centralnoj, banjalučkoj svetkovini  nije prisustvovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je u glavni grad Bosanske Krajine poslao „boraniju“, premijerku Anu Brnabić, ministra odbrane Aleksandra Tetkinog Vulina, predsednika Vlade Vojvodine Igora Mirovića i Gorana Rakića iz Srpske liste. Za neupućene to je čovek koji trenutno na Kosovu (s)provodi  „genijalne“ zamisli Beograda.

Svečani defile je počeo pošto je komandir počasne jedinice MUP-a Republike Srpske Vitormir Petričević predao raport predsednici Republike Srpske Željki Cvijanović. U tom mimohodu bilo e više od 500 pripadnika MUP RS i više od 1.000 predstavnika civilnog sektora., a posle špancira usledila je svečana akademijiau sportskoj dvorani Borik., gde je srpskoj premijerki Ani Brnabić urečen Orden Republike Srpske sa lentom….

Dodik  – branitelj

U najavi ovog događaja Dodik-beg je poručio je da je 9. januar „sinonim za slobodu srpskog naroda za koju su položeni životi“. Ta sloboda je, kazao je, izgrađena na ruševinama bivše zemlje. Važno je da se danas okupimo oko 9. januara, jer se okupljamo oko slobode, našeg identiteta, svega što je važno za jedan narod, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon liturgije koju je u Sabornom hramu Hrista Spasitelja služio – ko bi drugi – patrijarh srpski Irinej.

Dan ranije, osmog januara predsedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik pokazao kako gleda na granicu između Srbije i Republike Srpske. U delu intervjua za ou YouTube kanal Centra za društvenu stabilnost voditelj je pitao Dodika, pokazujući na čašu vode ispred njega, šta bi uradio kada bi Drina bila večita granica, a sva njena voda sadržana u toj čaši. Puku je to izgledalo spontano, a Veseli Mile je dohvatio čašu, nazdravio i popio vodu naiskap.

To je onaj isti Dodik koji je izborom za „dežurnog“ predsedavajućeg Bosne i Hercegovine na startu mandata zatražio da se na mestima gde se ONO pojavljuje (kao srpski član Predsjedništva BiH i reprezent Srpske) „na vidnom mjestu nalazi i zastava Republike Srpske“. Ono što je srpskom uhu milo, Mile ne traži da ona bude pored zastave BiH, jer je i zakon propisao da se pored zastave Bosne i Hercegovine mogu isticati druge (zastave).

Brnabić – priznanje Vladi i predsedniku Srbije

Nakon kićenja visokim ordenom Republike Srspske srpska premijerka je rekla da je to za nju potvrda „odgovorne politike“ Vlade Srbije i (!) predsednika Srbije. Ona reče da taj odnos svakako prevazilazi formalne, uobičajenene oblike bilateralne saradnje… Reč je, kaže remijerka, o stvarnoj brizi za opstanak i napredak RS. Sledi pokušaj da se kod puka iskamči koji poen: „Uz čestitke svim građanima za Dan RS želim da se i danas, nakon Božićnih praznika kao najvećeg praznika mira, ljubavi, sreće i razumevanja kako ulazimo u još jednu Novu godinu, ne zaboravljajući prošlost da se ne bi ponovila okrenemo budućnosti, saradnji, miru i stabilnosti, brizi za generacije koje dolaze iza nas i naših, pre svega, obaveza da za njih napravimo drugačiji region i bolju budućnost“.  Gospođice Brnabić, o čemu Vi govorite? I kome se obraćate?!

Možda govorite o budućnosti u kojoj će budući srpski osvešćeni naraštaji nastaviti da mrze sve što je bosansko/bošnjačko/muslimansko. To niste rekli, ali generacijama koja dolaze valja ponuditi nešto „opipljivije“ od, kako kažete, (onga što su stabilne zemlje izgradile pre više od pola veka) izgradnje bolnica, obnove škola, obnadišta, bolnica, puteva, domova kulture, indistrijkih zona, vodovoda, komunalne infrastrukture, projektima koji svi do jednog imaju „za cilj“ takvu, drugačiju budućnost za sve naše građane.

Govorancija Ane Brnabić u Banja Luci je bila je tanjušna (packa savetnicima!), pogotovo što je na kraju kazala da je odličje za nju podsticaj za još ozbiljniji i vredniji rad u „korist našeg naroda“ i svih građana drugih nacionalnosti. Kad to izjavi jedna Hrvatica valja verovati.

Za dva minuta i, čini mi se, dve sekunde pride obraćanja srpska premijerka se nije setila da pomene da je ovaj krajiški grad mesecima već u opsadnom stanju zbog jednog ubistva (Davida Dragičevća!) u čemu su prste u pekmez, nema sumnje, zavukli i najviši predtavnici vlasti, policije…

Vučić: „Živjela Republika Srpska, živjela Srbija!“

Odsutni predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je porukom praznik predsednici Republike Srpske Željki Cvijanović.

foto: citajfilter.com

„Na dan Svetog Stefana primite moje iskrene čestitke za Dan Republike Srpske, uz najbolje želje za njen dalji napredak. Uz Vašu nepokolebljivu volju da odgovorite na različite izazove, kao i istrajan rad da građanima RS obezbedite blagostanje, uvek računajte i na nesebičnu podšrku Srbije“.  Srbija, u ime „neraskidivih kulturnih i duhovnih veza, kao iskren prijatelj i pouzdan partner, uvek biti snažan oslonac Republici Srpskoj“. Nije valjda!

„U isto vreme, čuvajući mir i stabilnost u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, Vi nam pomažete da se posvetimo ekonomskom prosperitetu Srbije i ostvarenju zajedničkih planova. Želim svima u Republici Srpskoj dobro zdravlje, sreću u ličnom životu i uspeh u radu. Živela Republika Srpska i živela Srbija“, istakao je predsednik Srbije. Izjava koja u rđavosti ne zaostaje za premijerkinom.

Iako srpski predsednik Aleksadar Vučić, Milorada Dodika priziva na sve važnije događaje u Srbiji, u zgradi predsedništva, SANU i sličnim patriotskim institucijama, bogami i u reprezentativnoj skamiji na stadionu Crvene zvezde recimo, ima u toj počasti i rezerve o, po veliki svet problematičnom, svojatanju Mileta od Laktaša.

Za svakog ponešto

U lažnim „stabilnim uslovima , političkim, ali i ekonomskim, obilježavamo ovaj važan dan. Na ovaj način želimo da iskažemo poštovanje prema svojim građanima. Stabilne institucije, garant su jake Srpske. Znam i verujem u čvrstinu ovog naroda. Znam da ćemo da savladamo prepreke koje su pred nama“, rekla je Cvijanovićeva, pre nego što je na osnovu lične odluke odlikovala 16 pojedinaca, institucija, organizacija i udruženja,… Najsjajnije je otišlo u ruke srpske premijerke Ane Brnabić  –  Orden Republike Srpske na lenti.

Dejanu Bodirogi je uručen Orden časti sa zlatnim zracima, a usledila su priznanja široj javnosti manje poznatim laureatima.

Povodom „Sto godina od ulaska Srpske vojske u Banjaluku“, ulicom Kralja Petra Prvog Karađorđevića, u koloni na čelu sa konjanikom“, marširali su kadeti Policijske akademije. Bili su odeveni u tradicionalnu uniformu srpskog oficira i srpskog vojnika, a u ruci nosili pukovske zastave Srpske vojske sa kopljima i lentama.

Iz potonjeg rata u BiH u sećanju mi je priča arhitekte Borislava Spasojevića (ratnim predsedavajućem sarajevske opštine Centar i nekad poznatim asom jugoslovenskog rukometa) da je srpska vojska dobila ulicu u Sarajevu samo što se niz Bistrik spustila do grada u predelu Vijećnice.  A kad su je preimenovali sarajevski Srbi, čineći politikansku uslugu pre svega onima u „matici“ osetili su se, poput mlade koja je  iznenada izgubila svog životnog saputnika  – ucveljenima.

Binički za kraj

Paradni marš, delo Stanislava Biničkog, izveo je policijski orkestar. Binički, kao što pretpostavljate nema nikakvih dodornih tačaka sa delom BiH koji bi da se otcepi i postane država. Rođen je i skončao u Beogradu (27. jul 1872 – 15. februara 1942) i poznat po izvođenuju originalnog „Marša na Drinu“, pesme koja jednako kao i „Tamo daleko“ raspaljuje srpski nacional-šovinizam poslednjih nekoliko decenija.

Možebit da Banjalučani nemaju formata kao pomenuti Binički, ali, svejedno, mogli su da se predstave i sa slavnim Marijanom Benešom,  rukometašima „Borca“, Antonom Josipovićem, velikim Petrom Kočićem… Za kraj parade o paradržavi odlučili su se za  pesmu „Pukni zoro“, koja ne smiruje nego raspiruje godinama  već podložene nacionalističko-šovinističke vatre u miltinacionalnoj BiH.

Srbi iz Republike Srpske i Federacije BiH – okanite se Beograda i – gledajte svoja posla. Od Beograda ne očekujte – ništa dobro!