недеља, новембар 24, 2024

Danijela Nestorović obrazložila izmene zakona o rudarenju

Slične objave

Podeli

BEOGRAD, 7. oktobra 2024. (Beta) – Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović obrazložila je danas u dvosatnom izlaganju predlog izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojim se traži zabrana geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade rude bora i litijuma i istakla da od projekta iskopavanja litijuma dobit može imati samo Rio Tinto, ali ne i Srbija.

U predlogu se traži zabrana iskopavanja i istraživanja bora i litijuma, a i da dozvole za sprovođenje istraživanja litijuma i bora, koje su trenutno važeće, ne mogu da se produže nakon što izmenjeni zakon stupi na snagu.

„Nikada se veća opasnost nije nadvila nad Srbijom, a EU vas podržava (projekat Jadar) zato što njihova deca nisu ovde, niti će biti“, rekla je Nestorović. Ona je istakla da će vlast tražiti svaku grešku u predlogu zakona i da se ocena kako je predlog zakona „glup i imbecilan“ već više puta čula.

Nestorović je podsetila na sve ekološke rizike koje donosi realizacija projekta Jadar.

„Srbija je država u kojoj se netransparentnim dogovorom mogu ostvariti često ishitreni i nepromišljeni projekti. Govoreći o projektu Jadar sa meštanima Gornjih Nedeljica predsednik srbije Aleksandar Vučić je rekao da nemamo pravo da uništavamo živote većeg broja ljudi nego što je to prvobitno planirano, što najneposrednije pokazuje koliko je projekat Jadar nekritički i nepromišljeno odobren i prepušten Rio Tintu“, rekla je poslanica.

Kao argument protiv projekta navela je slučajeve u kojima su kordinisani napori lokalnih zajednica, ekoloških grupa i pravnih timova rezultirali odlaganjem ili trajnim obustavljanjem ovakvih projekata u svetu.

Nestorović je podsetila na šest obećanja koje je dao predsednik kopanije Rio Tinto prilikom svoje posete Loznici i razgovora sa lokalnim stanovništvom, skrećući pažnju da je peto obećanje o priznavanju moguće napravljenje greške ključno i upitala na koji način kompanije planira da obnovi eventualno razorenu životnu sredinu.

Dodala je da se plaćanje penala na arbitraži čuje kao argumet podrške iskopavanju litijuma, ali da se do danas ne zna koliko je i u šta tačno Rio Tinto uložio za sve prethodne godine.

Postavila je i pitanje zašto Srbija u svim arbitražnim sporovima gubi i plaća penale.

Poslanica se pozvala na studije koje govore da će od eventualnog rudnika efekti za Srbiju biti minimalni, odnosno da dobitnik može biti samo Rio Tinto.

Komentarišući obraćanje poslanice Nestorović, poslanica Srpske napredne stranke Milica Nikolić rekla je da predloženi zakon nije u skladu sa pravnim sistemom Srbije, a predlagače je nazvala „diletantima“.

Ona je kao predsednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo rekla da su poslanici vlasti najšire gledali kada su glasali na odboru, da je predloženi zakon u skladu sa ustavom kako bi se o njemu ipak raspravljalo, a da su poslanici opozicije pokazali koliko ih zanima zakon tako što ih je u 10 sati u Skupštinu došlo samo 67.

Nikolić je više puta u svom govoru vređala poslanike opozicije tvrdnjama da su neznalice i lažovi.

Poslanik Demokratske stranke Zoran Lutovac pitao je kako je dozvoljeno da neustavan zakon dođe na dnevni red, na šta mu je predsednica skupštine Ane Brnabić odgovorila da je predlog „granično ustavan“.

Poslanici su danas započeli raspravu o predlogu zakona o zabrani iskopavanja litijuma koji je predložilo 86 poslanika opozicije.