PRIŠTINA, 20. oktobra 2023. (Beta) – Premijer Aljbin Kurti izjavio je danas da još ne zna šta će tražiti i šta će ponuditi evropski i američki predstavnici, koji će u sutra (subota) boraviti na Kosovu, u okviru nastojanja da se ponovo pokrene dijalog u Briselu između Beograda i Prištine.
Prema njegovim rečima, bezbednost treba da bude prioritet državnih institucija, naroda i društva Kosova. Mogu da kažem da nema normalizacije bez bezbednosti i da bezbednost Kosova treba da bude prioritet državnih institucija, naroda i društva. Zbog toga radimo danonoćno sa svime što možemo i znamo“, rekao je Kurti nakon polaganja kamena temeljca za rasadnik u Štimlju.
Upitan o procesu dijaloga u Briselu, on je rekao da postoje postignuti dogovori, ali se zbog Srbije ne sprovode. „Uvek smo bili konstruktivni, posvećeni, kreativni i apsolutno nema krivice i odgovornosti na našoj strani jer Kosovo i Srbija nemaju normalne odnose. Osnovni sporazum od 27. februara je usredsređen na de fakto međusobno priznanje i što pre bude sproveden, imaćemo ne samo demokratsku i evropsku normalizaciju, već i bezbednost za našu zemlju i za region“, podvukao je Kurti.
Peticijom do smene gradonačelnika na severu
Uoči sutrašnje posete petorice evropskih i američkog predstavnika, Vlada Kosova je saopštila da nije promenila stav na putu ka novim izborima u severnim opštinama putem peticije, kako je utvrđeno u admnistrativnom uputstvu koje je ranije izdala.
Ministar uprave lokalne samouprave Aljbert Krasnići je za KTV izjavio da je Kosovo „posvećeno ispunjavanju svih obaveza koje moraju da se ispune da bi bio dat dobar primer brige za svakog građanina i proces“. „Mi smo, kao Vlada, inicirali izradu administrativnog uputstva. Na snazi je i svaki građanin ili grupa građana koji želi da iskoristi ovu zakonsku mogućnost da smeni gradonačelnika, gde god da se nalazi, može da je iskoristi. Za sada nema informacija da je pokrenuta peticija za smenu gradonačelnika i oni ostaju na svojim funkcijama do daljnjega“, kazao je Krasnići.
Po uputstvu o kojem je Krasnići govorio, svaki građanin ili grupa građana može u opštini u kojoj ima pravo glasa pokrenuti zahtev za smenu predsednika opštine, ali zahtev mora da podrži najmanje 20 odsto upisanih birača, da bi se organizovalo glasanje za smenu gradonačelnika. „Građani zainteresovani za pokretanje postupka za smenu gradonačelnika treba da osnuju inicijativnu grupu kooju čine tri ili više građana s pravom glasa u toj opštini“, navodi se u Članu 5. Uputstva.
U Uputstvu je predviđeno da pre no što inicijativna grupa počne da prikuplja potpise u prilog zahtevu, ona mora da obavesti predsedavajućeg Skupštine Opštine i može da obavesti Centralnu izbornu komisiju (CIK). Proveru potpisa mora izvršiti CIK u skladu sa zakonima, o čemu onda obaveštava predsednika Skupštine Opštine i Ministarstvo, sa konačnom ocenom.
Po Uputstvu, ako većina birača opštine sa konačne biračke liste – 50 plus jedan odsto, glasa za smenu gradonačelnika, smatra se da je gradonačelnik smenjen.
Srpska lista je zatražila ostavke gradonačelnika kako bi se otvorio put za nove izbore, što Vlada Kosova ne prihvata. Tokom sutrašnje posete međunarodnih posrednika očekuje se da jedna od tačaka njihovih zahteva bude i što brže organizovanje izbora za gradonačelnike, ali pošto Priština insistira na izborima posle peticija, to proces može odugovlačiti do proleća sledeće godine.