петак, новембар 22, 2024

Vučić: Deo srpskog identiteta postale su kolone na traktorima, zbegovi i ubistva na Petrovačkoj cesti

Slične objave

Podeli

BEOGRAD, 4. avgusta 2021. – Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je večeras na centralnom skupu kojim se u batajničkom naselju Busije podsetilo na akciju Oluja da je Srbija garant mira i da nije nikad pozivala na osvete i nije želela sukobe.

Republika Srpska zajedno sa Srbijom gradi mir i stabilnost na ovim prostorima, rekao je Dodik na centralnom skupu povodom 26. godišnjice progona i stradanja Srba u hrvatskoj akciji „Oluja“, koja se održava u naselju Busije, na periferiji Beograda, u kojem uglavnom žive izbeglice iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

„Mi ne želimo nikakve sukobe ali nećemo da odustanemo od naših političkih prava i ne želimo da nam se ta prava uskraćuju na način kako to vidimo ovih dana, da nam zabrane da branimo, da mislimo, da nam kažu da moramo da slušamo i dovedu nas u poziciju da kada neko kleveće i laže da moramo da ćutimo jer ako  progovorimo garantuju nam samo jedno – zatvor“, rekao je Dodik.

Rekao je da je važno da Srbija i njen narod razumeju da „naša budućnost zavisi od snage naših pregovarača i državnika i da nema nikakvog razloga za umanjivanje te snage, kada se rešavaju pitanja naše slobode, naših država i naše budućnosti“. Dodik je istakao da je srpski narod stradalnički i da se uvek okupljao oko svete reči slobode. „Nikad nije bio sebičan da je pribavi samo za sebe a drugima uskrati“, rekao je Dodik i podsetio na reči Franje Tuđamna, koji je bio predsednik Hrvatske u vreme „Oluje“ da treba „načiniti takav udarac da Srbi nestanu“. On je rekao da ne zna da li postoji neki Srbin, političar, državnik koji je mogao da kaže takve reči a da se odnose na bilo koji narod na ovim prostorima.

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije izjavio je da se na današnjoj manifestaciji povodom godišnjice akcije „Oluja“, sećamo „nebivalog po razmerama na evropskim prostorima, nasilnog egzodusa“ Srba sa područja Dalmacije, Banije, Korduna i Like u Hrvatskoj. .

Porfirije, koji je ranije bio mitropolit zagrebačko-ljubljanski, rekao je da je puno puta bio u Dalmaciji, u „kršnoj, škrtoj i blagoslovenoj zemlji“ i tamo upoznao i zavoleo njene ljude kao svoju braću, Srbe i Hrvate, „koji su vekovima na tim prostorima bili upućeni jedni na druge“. „Siguran sam da mnogi među vama i pored bola i patnje zbog stradanja bližnjih, zbog sećanja na ostavljene domove i ognjišta, delite moje iskustvo. Zato se pitam ko je dobitnik ovim progonom. Ostala je samo pusta i prazna, neobrađena zemlja. Zlo je upisalo još jedan dobitak, čovek je poražen, a Bog, koji hoće mir, izneveren je“, istakao je Porfirije.

On je naglasio da današnjim okupljanjem i molitvom ne želi da zloupotrebi žrtve i time „produbi spiralu sukoba“, niti da „vodi ratove komemorativnim političkim sećanjem“ i dodao da narativ žrtve ne može biti „pokret i izvor nadahnuća“, već je trajna „muka i pakao“. Dok u molitivi pominjemo stradale roditelje, braću, sestre i čeljad mitraljiranu na Petrovačkoj cesti i drugde, uputimo makar jednu misao Gospodu da u svoja nedra prihvati i druge nevine, u ratu postradale, bez obzira kojoj veri i narodu pripadaju“, kazao je Porfirije.

Porfirije je naglasio da Bog ne broji „čijih je žrtava više“, već da su sve pred njim iste, „zvale se one Jovan, Jozo ili Jusuf“.

U akciji „Oluja“ proterano je izmedju 200.000 i 250.000 Srba, a ubijeno je ili nestalo više od 2.000 ljudi. Medju žrtvama te akcije hrvatske vojske i policije su 553 žene, a 80 odsto njih je bilo starije od 60 godina. U srpskoj javnosti o toj akciji se govori kao o najvećem etničkom čišćenju na teritoriji Evrope nakon Drugog svetskog rata.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras tokom manifestacije povodom godišnjice akcije „Oluja“, da su deo srpskog identiteta postale kolone na traktorima, zbegovi, ubistva na Petrovačkoj cesti i „nečija jasna namera da Srba u Hrvatskoj više nema“. „Hrvatska ovaj dan i datum proslavalja kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti. Pobede nad kim, dobrim i skromnim ljudima i čestitim domaćinima i zemljoradnicima“, rekao je Vučić na svečanosti povodom „Oluje“ u Busijama.

Vučić je poručio da srpski narod nikada neće dobiti priznanje sveta, „niti će bilo ko zaplakati za srpskom decom“, zbog zločina od Drugog svetskog rata do danas. „Razumem sve to kada pogledam kako smo se sami odnosili prema žrtvama, koje nismo priznavali, a neretko se i izvinjavali za zločine počinjene prema nama“, dodao je on.

Istakao je da je u Srbiji stasala drugačija politika i generacija mladih ljudi „koja hoće ponosno i uzdignute glave“ da govori o zločinima nad svojim narodom, ali i da prizna zločine koje su Srbi počinili. Vučić je rekao da se neće izvinjavati „onima koji su ubili desetine i stotine hiljada Srba“ dok je on predsednik i da neće dozvoliti da se žrtve „gaze“.“Nikada više ne smemo da pokrivamo oči, uši i usta pred nečim što je bio zločin i pred nečim što nije bio samo sunovrat bolesne politike, već i sunovrat svake ljudskosti“, dodao je.

Vučić je istakao da su svi prognani Srbi tokom devedesetih našli spas u Srbiji i da je stasala generacija „iz izbegličkih kolona“ koja, kako je naveo, pronosi slavu svog naroda u nauci, kulturi i politici.