O političkoj situaciji na Balkanu i skupštinskoj raspravi o nedavno donetoj Deklaraciji na svesrpskom saboru, za TV Hayat govorio je Zoran Vuletić, predsednik Građanskog demokratskog foruma.
Vuletić kaže da su u vezi Deklaracije „sve to nastavak aktivnosti koje su posledične u odnosu na usvajanje Rezolucije u Ujedinjenim nacijama i suvišan je bio svakako i Sabor, o Deklaraciji usvojenoj u skupštini da ne govorimo. Retki glasovi koji su to označili kao nacionalistički narativ i nacionalizam koji nas je uništio, potpuno su u pravu. Žao mi je, rekao je Vuletić, što nema više takvih glasova u Skupštini i što je ubedljiva opoziciona većina u parlamentu izbegavala tu temu“.
Ugroženost Srba? „Ovo je potpuno suvišno i Srbi nisu ugroženi, ni njihovi interesi. Reći ću sasvim suprotno, jesu ugroženi ali ne sa ove strane sa koje se spočitava nego su ugroženi od strane vlasti i politike koja nas ugrožava trideset i više godina. Ta politika je u kontinuitetu još od 1991/92. godine i stvari su potpuno izvrnute“, tvrdi Vuletić i podseća na dve godine drukčije politike u Srbiji, u vreme Vlade Zorana Đinđića. „On je ubijen u atentatu i zbog toga je i ubijen, kako Srbija ne bi definitivno otišla na ‘zapadni kolosek’ i to je nešto što mi živimo decenijama“.
„Mnogo je lakše održavati se na vlasti sa lobotomiranim građanima a poslednjih desetak godina posebno Vučićeva vlast radi na tome veoma intenzivno. Mi, praktično, nemamo nijedan medij osim par portala koji ima profesionalni prilaz informisanju građana i ubedljiva većina medija to čini na neki drugi način, građani su otupeli od informacija kako nas neko napada, ugrožava… Pogledajte samo kako je vlast i najveći deo medija objašnjavali kako će Srbi da postanu genocidan narod ukoliko se usvoji Rezolucija (UN). To je besmislica i glupost da je neverovatno. Ali to je usađeno u svest obučnog čoveka da čak i obrazovani ljudi to misle“.
„Građani Srbije su potpuno sluđeni. U vezi litijuma u Jadra napravljen je konsenzus jer je priča pomerena na antievropski narativ. Imamo histeriju oko Evropske unije (EU), ne znam na koji način se opisuje naš odnos sa Eu, ali dominira onaj kako mi postajemo deponija i kolonija Evrope, povlače se paralele sa I svetskim ratom, proganja se neki virtuelni Švabo, najveće uvrede se šalju kancelaru (Olaf) Šolcu. Ovde nikome nije jasno da je Srbija deo Evrope, da je upućena na EU, da je u pregovaračkom procesu ka članstvu i prirodno je da sarađuje sa Evropom i njenim institucijama. Evropa želi u budućnosti da koristi litijum i ima potrebu za tim i Evropa je takav sporazum potpisala sa još dvadesetak država, i Norveška je među njima. O toj temi se detaljno raspravlja i u Španiji, Portugaliji, Češkoj i Nemačkoj, ali u Srbiji je napravljen politički problem i Evropa se predstavlja kao najveći neprijatelj i u opozicionim medijima i u opozicionim strankama. Največi deo opozicije nije svestan u kakvu političku klopku upao, jer rudnik ne može da počne ni za dve ili tri godine a i pitanje je da li i da dođe do tog posla. Postavljam pitanje opozicionim političarima da li oni žele da preuzmu vlast – zašto oni ne mogu da garantuju tehnologiju koja će na bezbedan način eksploatiše litijum…“
Predsednik GDF veruje da će povodom kopanja litijuma biti protesta, ali nije siguran u efekat jer – građani su „potrošeni“. „Ako i dođe do masovnih protesta biće kratkog veka i neće biti uspeha“, veli Vuletić.
Govoreći u nagoveštaju predsednika RS Milorada Dodika da i entitet BiH želi da iskopava litijum, Vuletić kaže da je imovina državna a ne entitetska. Vučićevo crtanje na tabli (12. jula ove godine) plana uništenja Srba Vuletić je nazvao „tragičnom politikom Srbije“.
„Dok se u Srbiji ne promeni politika i odnos prema BiH, Crnoj Gori, Kosovu, teško će se menjati stvari i u tim državama. Bosna je preko RS dodatno „zaključana“ (i preko politike koju vodi Milorad Dodik) i bez promene politike u Srbiji teško će očekivati da dođe do promena i u BiH“.
BiH opasnost po Srbiju? „Ne radi se o tome da se ovde neko plaši nekoga iz BiH, ovde je najveći strah od nestanka Republike Srpske (RS) i kako će odreagovati međunarodna zajednica reagovati ukoliko, recimo, Milorad Dodik organizuje taj čuveni referendum o odvajanju RS. Kako će reagovazi sveta i kako će da reaguje vlast u BiH. Suština je što ovde niko nije priznao BiH kao nezavisnu drđžavu i retko ćete da naođete na nekoga ko razumno i tačno govori o BiH. Ovde praktično svi RS smatraju nezavisnom državom, tako se ponašaju i ako oslovljavaju jedni druge- Jer je RS jedina nekakva tekovina tih zlih vremena iz 90-ih godina i ratna tekovina Miloševićeve i Šešeljeve politike.
Vuletić je atmosferu pred usvajanje Rezolucije u UN i Svesrpski sabor okarakterisao kao siguran put nestanka RS. Ona ima pravo da postoji, nastala je u Dejtonu 1995. godine i niko u BiH je ne negira, ali ona je za Srbiju „najviši nacionalni interes“. Dodik nema Vučićevu podršku za otcepljenje RS jer je svestan da bi istog trenutka prestala da postoji i Dodik služi kao strašilo za region i međunarodnu zajednicu.
„Srpski svet“ ja zamena za Veliku Srbiju iz 90-ih i efekti te politike su jako loši. O mešanju Srbije u unutrašnje stvari okolnih zemalja Vuletić je naveo primer Crne Gore gde je tamošnja vlast zavisna od Beograda i zbog toga su u toj zemlji stale evrointegracije.
D. B.
(U prilogi video snima Hayat tv)