Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, već je prihvatio evropski predlog za rešenje kosovskog pitanja, saglasni su sagovornici Danasa.
Od sutrašnje sednice Skupštine Srbije na kojoj će Vučić odgovarati poslanicima na pitanja u vezi sa ovim sporazumom ne očekuju ništa, dok u narednom periodu predviđaju da će režim usmeriti svu svoju medijsku propagandu na odobravanje biračkog tela da se složi sa potpisom na ovaj predlog koji Kosovo vodi ka članstvu u UN.
Sagovornici Danasa – Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava i Milivoj Bešlin, istoričar – potpisnici su Apela za prihvatanje evropskog predloga za rešenje kosovskog pitanja, koji će javnosti biti predstavljen sutra.
– Potpisivanjem ponuđenog evropsko-američkog predloga za Kosovo počinje proces koji otvara evropsku perspektivu i Srbiji i Kosovu. Otvara i prostor za drugi deo Srbije koja misli Evropu – kaže Sonja Biserko.
Prema njenim rečima, evropski predlog za rešenje kosovskog pitanja nije obična ponuda.
– Trebalo bi imati u vidu okolnosti u kojima se ona nudi. Geostrateška pomeranja su već duže vreme u toku ali su se iskralistala ruskom agresijom na Ukrajinu. Zahvaljujući Ukrajini Kosovo je aktuelizovano kao nezavršeno pitanje u dvorištu Evrope. To će napokon, nadam se, postepeno konsolidovati Balkan, a Srbija će najzad znati svoje granice što je pretpostavka za modernu državu – smatra ona.
Vučić je već „obradio“ svoje članstvo kada je pretio ostavkom
Objektivno, napominje, Srbija jeste deo evropskog prostora pogotovo što je već okružena zemljama koje su deo NATO i EU.
– Ne očekujem neka veća iznenađenja tokom rasprave u Skupštini Srbije u pogledu predloga kojeg je predsednik već prihvatio. On je već „obradio“ svoje članstvo kada je pretio ostavkom što bi bio i kraj SNS. Počela je i medijska ofanziva koja će dati rezultate kao što je dala i u obrnutom pravcu. Njihova je odgovornost za toksičnu atmosferu u kojoj već godinama živimo i pravedno je da oni sprovedu i dekontaminaciju javnog i medijskog prostora – kaže Biserko.
Jedan deo opozicije će glasati protiv, predviđa ona, uz žučne proteste i optužujuci predsednika za izdaju.
– Mada je većina njih „nadgledana“ od strane predsednika, ne treba izgubiti iz vida da su oni i pod pritiskom Rusije. Rusija će sigurno praviti razne opstrukcije jer zatvaranje kosovskog pitanja izbija joj jedini argument kojim navodno štiti „interese Srbije“. To ne znači da i dalje neće koristiti svoju poziciju u Savetu bezbednosti. Međutim, imajući u vidu brzinu promena kojima svedočimo, kao i nezvesnost vezano za rat u Ukrajini, ruski problemi se samo gomilaju – ističe naša sagovornica.
Međutim, dodaje, značajan deo akademske zajednice, koja je izašla sa proglasom protiv potpisivanja evropsko-američkog predloga, biće glasan ali oni neće imati odlučujući uticaj.
– Njihovo razumevanje sveta nije u skladu sa aktuelnim previranjem. Nerealno je njihovo očekivanje da će Srbija biti u situaciji da realizuje proojekat „srpski svet“ kad se promene međunarodne okolnosti u kojima bi Rusija imala dominantni uticaj… Za Srbiju je pogubno da njene elite već nekoliko decenija opstaju na devetnaestovekovnom poimanju države – zaključuje Sonja Biserko.
Milivoj Bešlin napominje da od sednice Skupštine ne očekuje puno, jer je autokratski šef države pre najvišeg zakonodavnog i predstavničkog tela, već račune položio poglavaru državne Crkve Srbije, Porfiriju Periću.
Proevropski poslanici da bez fige u džepu podrže evropski predlog
– Na sednici će Vučić da dokazuje svoju odanost tzv. kosovskom zavetu i da se nadmeće u nacional-populizmu sa predstavnicima nacionalističke opozicije. Biće to performans za gledaoce i parada mitomanskog kiča desničara i skrivanja ispod skupštinskih klupa retkih koji to nisu. Poslanici vladajuće većine ce biti, uz uobičajenu bahatost i vulgarnost, prilično zbunjeni, jer moraju da brane šefa koji, očito, ide ka prihvatanju evropskog sporazuma. A njima nije imanentna podrška bilo kojoj vrsti racionalnih i mirovnih rešenja – kaže sagovornik Danasa.
Od ono malo istinski proevropskih poslanika, dodaje, očekivao bih da jasno i bez fige u džepu podrže evropski predlog o rešenju spornih pitanja Srbije i Kosova i da postave jasna pitanja Vučiću zbog čega nam je uzeo punih deset godina života, jer je uz neznatne izmene ovo bilo na stolu i pre deceniju.
– Od predstavnika populističko-tajkunske opozicije očekujem šibicarenje i perfidno rušenje evropsko-američkog mirovnog predloga, a da sami nemaju pojma šta bi radili s kosovskim čvorom. I najzad, od predstavnika rusko-kvislinške i profašističke opozicije očekujem da huška i divlja u parlamentu, jer su nalozi koje su dobili iz Moskve o neophodnosti otvaranja balkanskog fronta, sasvim jasni – smatra Bešlin. (Dnevni list Danas)