четвртак, јун 19, 2025

Opozicija proglasila pobedu u Kosjeriću i Zaječaru

Slične objave

Podeli

Radio Slobodna Evropa

Opozicija u Kosjeriću, na zapadu Srbije i Zaječaru, na istoku zemlje, proglasili su pobedu na lokalnim izborima, dok se vlast još uvek nije oglasila.

Predstavnici liste „Ujedinjeni za Kosjerić“ saopštili su da su u vođstvu prema podacima sa 27 od 29 biračkih mesta.

Lokalni izbori u Kosjeriću i Zaječaru, na jugu zemlje, prvi su izborni test vlasti otkako su u novembru 2024. godine počele studentske blokade fakulteta i antirežimski protesti zbog smrti 16 osoba prilikom pada nadstrešnice u Novom Sadu.

U Kosjeriću je glasalo je 84,3 odsto birača a u Zaječaru do19 sati 59,6 odsto, prema podacima posmatračke misije Crte (Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost).

Prema podacima Gradske izborne komisije u Zaječaru do 19 sati glasalo je 60 odsto birača, a u Kosjeriću do 18 sati izlaznost je bila 76,91 odsto birača, prema Opštinskoj izbornoj komisiji.

Pristalice opozicione liste „Ujedinjeni za Kosjerić“ okupile su se u tom mestu ispred zgrade opštine gde pristižu glasaćki listići sa biračkih mesta. Oni uzvikuju „Pobeda“, „Pumpaj“ i „Gotov je“.

I u Zaječaru građani na ulicama čekaju izborne rezultate.

Nepravilnosti i incidenti

Posmatračka misija Crte saopštila je da su do 19 časova u Zaječaru zabeležene nepravilnosti na 86 odsto biračkih mesta, a u Kosjeriću na 55 odsto birališta.

Prema navodima Crte zabeleženo je nezakonito prisustvo trećih lica na biračkim mestima, sumnjivo okupljanje oko biračkih mesta i kupovina glasova, vođenja paralelnih evidencija na i ispred biračkih mesta, fotografisanja glasačkih listića i glasanja bez dokumenata.

„Više nepravilnosti zabeležili smo u Zaječaru nego u Kosjeriću, kako po intenzitetu, tako i po prirodi tih nepravilnosti“, saopštila je Crta.

U saopštenju se precizira da je ipak, izvan biračkih mesta i u Kosjeriću tokom celog dana vladala „velika napetost i ogromna gužva usled velikog prisustva mnogobrojnih aktivista vladajuće i opozicionih stranaka, ali i samoorganizovanih građana koji su došli iz raznih delova Srbije“.

Crta je dodala da su njeni posmatrači bili izloženi pritiscima na 10 biračkih mesta.

Navedeno je da je izborni dan obeležila visoka izlaznost i prisustvo velikog broja policajaca na terenu.

Tokom dana Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) saopštilo je da je na pojedinim biračkim mestima u opštini Kosjerić „bilo pokušaja nezakonite blokade biračkog mesta i pokušaja ometanja biračkog procesa“, ali da su oni „uklonjeni u skladu sa zakonom“.

„Policijski službenici Policijske stanice u Kosjeriću, postupaju po prijavi predsednice izborne komisije na biračkom mestu br. 22, u selu Drmanovina, da je posmatrač Veselin Ristanović ispred liste ‘Ujedinjeni za Kosjerić’, pocepao spisak za glasanje za lica koja treba da glasaju od kuće. Rad policije je u toku“, navodi se u saopštenju.

MUP je naveo i da od otvaranja birališta u Zaječaru „nije bilo incidenata ni na jednom od ukupno 69 biračkih mesta u ovom gradu“.

Član opozicionog Narodnog pokreta Srbije (NPS) Đorđe Stanković objavio je na Instagramu da je na biračkom mestu 25 u Zaječaru došlo do verbalnog sukoba između članova Srpske napredne stranke i Uglješe Đuričkovića, kandidata za gradonačelnika Zaječara na opozicionoj listi „Promena u koju verujemo“.

Stanković je naveo da je u incidentu učestvovao i predsednik beogradske opštine Zemun Gavrilo Kovačević.

„Ćaci iz Zemuna su došli u Zaječar i zastrašuju posmatrače i glasače na biračkom mestu 25 u Zaječaru! Čim smo se pojavili odmah su se povukli u svoju bazu a mi smo ih pratili i upozorili da to ne rade. U ovom procesu je napadnut i nosilac liste Promene u koju verujemo Uglješa Đuričković“, napisao je Stanković.

On je objavio i video na kojem se vidi kako zajedno sa Đuričkovićem i grupom ljudi prilazi stolovima gde su sedeli Gavrilović i drugi aktivisti Srpske napredne stranke, optužujući ih da zastrašuju birače. Aktivisti SNS-a su to negirali i optužili opozicionare da lažu, nakon čega je došlo do verbalnog sukoba.

Ko učestvuje u izbornoj trci?

Biračka mesta otvorena su u 7 časova ujutro i biće zatvorena u 20 časova.

U Zaječaru građani biraju 50 odbornika Skupštine grada, a u Kosjeriću 27 odbornika Skupštine opštine.

U Zaječaru se takmiči osam izbornih lista, a u Kosjeriću tri.

U Kosjeriću su to liste: „Ne damo Srbiju – Aleksandar Vučić“, „Ruska stranka – Srbija u Briksu, Slobodan Nikolić“ i „Ujedinjeni za Kosjerić“.

Na izborima u Zaječaru učestvuju liste „Ne damo Srbiju – Aleksandar Vučić“, „Promena u koju verujemo Uglješa Đuričković Dragana Rašić“ i „Ujedinjeni za spas Zaječara Mirko Jelenković Miladin Krstić“.

Proglašene su i liste „Dr Nenad Ristović – Domaćinski za Zaječar“, lista „Ivica Dačić – SPS – Odlučno za Zaječar“ i manjinska lista „Koalicija za istočnu Srbiju – Saša Radulović Grljanac“.

Tu su i liste „Mi snaga naroda – prof.dr Branimir Nestorović – Grad Zaječar“ i „Srpski liberali – Da se struka pita – Vladimir Kovačević“.

Republička izborna komisije je objavila da na teritoriji Zaječara, za izbor odbornika Skupštine grada ima 47.357 birača, dok ih je u Kosjeriću 8.898.

Crta je saopštila da su svi posmatrači ove organizacije u Zaječaru i Kosjeriću.

Predizbornu kampanju u Kosjeriću i Zaječaru obeležili su i incidenti, kako međusobni sukobi pristalica vlasti i opozicije, tako i napadi na novinarske ekipe.

Predizborne nepravilnosti

Crta je saopštila da su njihovi posmatrači zabeležili 71 slučaj zastrašivanja, verbalnog i fizičkog nasilja nad opozicionim aktivistima, novinarima i građanima u Zaječaru i Kosjeriću, tokom poslednje tri nedelje.

U jednom selu kod Kosjerića snimatelj TV N1 dobio je 16. maja nekoliko udaraca u leđa, dok je snimao tokom posete lidera naprednjaka Miloš Vučević.

Napadač je predsednik jedne od mesnih zajednica i bivši policajac. Ista osoba je dve nedelje kasnije fizički napala i građanskog aktivistu iz Kosjerića Aleksu Pavlovića nakon verbalnog sukoba.

Istovremeno, ova dva mesta su od raspisivanja lokalnih izbora bila nezaobilazna destinacija kako ministara u Vladi Srbije, tako i predsednika Republike.

Prema podacima nevladine organizacije Transparentnost Srbija, broj ministarskih poseta u Kosjeriću bio je isti kao u čitavom prethodnom četvorogodišnjem periodu, dok je u Zaječaru broj poseta državnih zvaničnika tokom ove kampanje veći nego u celoj 2024. godini.

Ova organizacija je ukazala da se, osim funkcionerske kampanje, u Zaječaru i Kosjeriću može uočiti i zloupotreba javnih resursa, te da se ponavljaju sve predizborne nepravilnosti na koje je ukazala Kancelarija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) nakon parlamentarnih izbora u decembru 2023. godine.

Ubrzo nakon što su raspisani redovni lokalni izbori, studenti u blokadi iz Kosjerića pozvali su sve političke organizacije, grupe građana, kao i nestranačke pojedince „koji svojom iskrenošću i integritetom mogu doprineti“, da nastupe zajedno.

Većina opozicionih partija odgovorila je na studentski poziv. Formirana je jedinstvena lista, bez stranačkih obeležja, od nazivom „Ujedinjeni za Kosjerić“.

Za razliku od Kosjerića, u Zaječaru nije postignut dogovor opozicije o zajedničkom izlasku na izbore.

U obe lokalne samouprave na vlasi je Srpska napredna stranka, koja drži vlast i na republičkom nivou.

Značaj izbora u Zaječaru i Kosjeriću leži u tome što predstavljaju prvo odmeravanje snaga vlasti i opozicije od izbijanja masovnih studentskih blokada i protesta zbog pada nastrešnice u Novom Sadu pre sedam meseci.

Prvi zahtev studenata u blokadi i građana je krivična i politička odgovornost za smrt 16 osoba koji su poginuli u tragediji na Železničkoj stanici u Novom Sadu, koja se dogodila svega četiri meseca nakon rekonstrukcije.

Jedan od poslednjih studentskih zahteva je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, što vlast odbija da učini.