BEOGRAD 27. januara 2022. godine – Brojne međunarodne organizacije su za Radio Slobodna Evropa (RSE) demantovale informaciju da finansiraju ekološke i opozicione proteste u Srbiji, za šta ih je nedavno optužila premijerka Srbije.
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), Vestministerska fondacija za demokratiju (Westminster Foundation for Democracy), Britanski savet (British Council), Rivervoč (Riverwatch) i EuroNatur u odvojenim pisanim odgovorima navode da ne učestvuju u političkom životu Srbije, te da su njihove aktivnosti usmerene na ekonomski i demokratski razvoj zemlje.
Na konferenciji za medije 20. januara, na kojoj je saopštila da je Vlada prekinula saradnju sa međunarodnom rudarskom kompanijom Rio Tinto, premijerka Srbije je optužila desetak međunarodnih organizacija iz Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Nemačke i Austrije da finansiraju ekološke proteste u Srbiji, na kojima su građani tražili prekid saradnje sa Rio Tintom i zabranu iskopavanja litijuma u Srbiji.
Ona je u tom kontekstu navela Rokfeler fondaciju, USAID, Fond za otvoreno društvo, Nacionalnu zadužbinu za demokratiju (NED), Vestminstersku fondaciju za demokratiju, Britanski savet, Rivervoč, Evronatur (Euronatur).
USAID: Sredstva američke vlade ne mogu se koristiti za podršku protestima
U srpskoj kancelariji Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) su naveli da odbacuju sve tvrdnje da USAID finansira proteste niti da učestvuje u osnivanju organizacija civilnog društva.
“Naši sporazumi o finansiranju eksplicitno navode da se sredstva američke vlade ne mogu koristiti za podršku bilo kakvim protestima ili političkim aktivnostima pojedinaca ili grupa”, kažu u ovoj američkoj agenciji koja je osnovana početkom šezdesetih godina prošlog veka.
Podsećaju da USAID već dve decenije radi u partnerstvu sa Srbijom.
“Tokom tog perioda, sarađivali smo sa svakom Vladom Srbije kako bismo pomogli ekonomski i demokratski razvoj”, kažu u USAID-u.
Američka agnecija za međunarodni razvoj navodi da je od 2001. godine do danas uložila oko 140 miliona dolara u aktivnosti namenjene civilnom društvu i medijima u Srbiji, dok je više od 400 miliona dolara potrošeno na podršku inicijativama namenjenim boljem funkcionisanju državne uprave.
WFD: Lažne tvrfnje o finansiranju protesta
Vestministeska fondacija za demokratiju saopštila je da su lažne tvrdnje čelnice Vlade Srbije da je ta fondacija finansirala ekološke ili političke proteste. Kako kažu, ove tvrdnje “ne odražavaju naše partnerstvo sa srpskim institucijama i posao koji radimo dugi niz godina”.
“U Srbiji smo radili od početka njene demokratske tranzicije i sarađivali smo sa Vladom, ministarstvima, Skupštinom Srbije i više političkih partija iz svih spektra, kako vlasti tako i opozicije. Naš rad sa različitim zainteresovanim stranama je uvek bio transparentan i imao je za cilj podršku reformi, demokratskom razvoju i dobrom upravljanju”, navodi se u odgovoru WFD-a..
Vestministerska fondacija za demokratiju je javno telo Ujedinjenog Kraljevstva, koje se finansira iz Kancelarije za spoljne poslove, Komonvelt i razvoj (FCDO). Kako se navodi na zvaničnom sajtu, fondacija je osnovana 1992. godine, s ciljem jačanja demokratije i otvorenih društava širom sveta.
Rivervoč dao 100.000 evra za borbu protiv mini hidroelektrana
Ulrih Ajhelman (Ulrich Eichelmann) iz austrijske nevladine organizacije Rivervoč je za RSE prokomentarisao izjavu Ane Brnabić rečima da je postalo „gotovo normalna taktika da se za sopstvene greške okrivi neko drugi“, te da to nije slučaj samo u Srbiji.
„Danas, u vremenima lažnih vesti i talasa teorija zavere, deluje gotovo normalno da se tako nešto pojavi. Međutim, da tako nešto iznese premijerka je pomalo i novi spin“, kaže Ajhelman u pisanom odgovoru.
Rivervoč, prema njegovim rečima, radi naBalkanu poslednjih 11 godina, zajedno sa partnerima iz organizacije EvroNatur. Kako kaže, u okviru kampanje Save the Blue Heart of Europe (Sačuvajmo plavo srce Evrope), izdvojeno je ukupno oko 100.000 evra za nevladine organizacije u Srbiji koje se bore protiv projekata izgradnje mini hidroelektrana.
“Ova sredstva usmerena su za akcije protiv brana na Staroj planini i kraljevačkom kraju. Obe oblasti su bile i ugrožene sa po oko 50 hidroenergetskih projekata”, navodi Ajhelman. On dodaje da Rivervoč nije osnovao nijednu nevladinu organizaciju u Srbiji, te da podržavaju one koje već postoje.
U Srbiji je u poslednjih nekoliko godina održan niz protesta protiv izgradnje malih hidroelektrana. Prema mišljenju stručnjaka i ekoloških aktivista, ovi projekti imaju negativan uticaj na prirodu i životnu sredinu, dok istovremeno imaju neznatan benefit na društvo.
EuroNatur: Brnabić zanemaruje snažan ekološki pokret u Srbiji
Oglasila se i nevladina organizacija iz Nemačke EuroNatur. Gabrijel Švaderer (Gabriel Schwaderer), izvršni direktor ove organizacije, ocenjuje u pisanom odgovoru za RSE da su izjave srpske premijerke “veoma iritantne”, jer ona očigledno zanemaruje snažan ekološki pokret u Srbiji.
“Premijerka Brnabić koristi narativ da u Srbiji ne postoji ekološki pokret, već da svu opoziciju vode organizacije iz inostranstva. Snažno se protivimo ovom narativu”, navodi Švaderer. On kaže da EuroNatur podržava nevladine organizacije u Srbiji u oblasti borbe protiv izgradnje mini hidroelektrana, te u zaštiti ptica i očuvanju močvara.
Dodaje da je EuroNatur u poslednjih deset godina izdvojio oko 50.000 evra u oblasti zaštite ptica i močvara na godišnjem nivou, dok su u oblasti hidroenergetike u protekloj deceniji finansijski podržali nevladine organizacije u Srbiji sa ukupno 30.000 evra.
Britanski savet: Mi smo apolitična organizacija
Na listi organizacija koje, prema tvrdnjama Ane Brnabić, finansiraju proteste u Srbiji našao se i Britanski savet.
U ovom telu, koje je ranih 1930-ih osnovala Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, kažu za RSE da Britanski savet gradi veze, razumevanje i poverenje između ljudi u Ujedinjenom Kraljevstvu i drugim zemljama kroz umetnost i kulturu, obrazovanje i engleski jezik.
„Mi smo apolitična organizacija fokusirana na odnose u kulturi. Radimo sa nizom partnera, uključujući britansku vladu, organizacije civilnog društva i brojne donatore“, navodi se u odgovoru Saveta. Podsećaju i da u Srbiji rade od 1940. godine, pomažući mladim ljudima da steknu veštine, samopouzdanje i kontakte koji su im potrebni da ostvare svoj potencijal.
U Britanskom savetu podsećaju da su do sada imali niz projekata za osnaživanje obrazovnog sistema, nauke i kulture u društvu, među kojima su programi Škole 21. veka i Nove tehnologije u obrazovanju, kao i više izložbi savremenih britanskih umetnika.
Šta je rekla premijerka?
Ana Brnabić je na konferenciji za medije 20. januara je rekla da nema reči „kojima bih opisala licemerje stranaca koji finansiraju ove organizacije i proteste“.
„Finansijeri protesta napadaju kompanije iz tih zemalja, a mi valjda treba da ih branimo i politički slabimo. To je licemerno i tu poruku sam prenela i ambasadorima nekoliko zemalja sa kojima sam razgovarala“, rekla je tada Brnabić.
RSE