PODGORICA, 25. jula 2024. (Beta) – Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić je danas izjavio da „nijedan dobronameran čovek nije mogao da pomisli da će se moderna Hrvatska poistovetiti sa Nezavisnom državom Hrvatskom“, ali da Crna Gora neće preduzeti recipročne mere prema Hrvatskoj koja je danas trojicu crnogorskih zvaničnika proglasila nepoželjnjim osobama.
Hrvatska nepoželjnim proglasila predsednika Skupštine Crne Gore Andriju Mandića, poslanika Milana Kneževića i potpredsjednika Vlade Aleksu Bečića „zbog sistemskog delovanja na narušavanju dobrosusedskih odnosa“ i njihovog „kontinuiranog zloupotrebljavanja Hrvatske u unutrašnje političke svrhe“.
Crnogorska skupština je krajem juna donela rezoluciju o Jasenovcu glasovima prosrpskih stranaka što se smatra odgovorom na rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici, izglasanom uz glas Podgorice. Hrvatski politički vrh, ali i neki crnogorski političari su to ocenili kao pokušaj Srbije da pogorša odnose između Zagreba i Podgorice i evropski put Crne Gore.
Mandić je odbacio ocene da odluke crnogorskog parlamenta imaju veze s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Mandić je rekao da, iako iznenađena odlukom Hrvatske, Crna Gora neće preduzeti nikakve recipročne mere.
„Od čitave povike da će Hrvatska naneti štetu kolektivno Crnoj Gori, sve se svelo na jednu reakciju vezanu za tri političara“, kazao je Mandić.
Dodao je da je posle usvajanja crnogorske „Rezolucije o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mauthauzen“ pozvao predsednika hrvatskog Sabora da poseti Crnu Goru da bi se otklonile nedoumice i dodao da taj poziv i dalje stoji.
„Crna Gora je usvajanjem Rezolucije (o Jasenovcu) napravila veliki civilizacijski iskorak i želim da iskažem zadovoljstvo što su svi poslanici u Skupštini, bez obzira na to da li su glasali za ili nisu glasali, saopštili da je ono što se desilo u Jasenovcu genocid“, ocenio je šef parlamenta.
On je sve članove hrvatskog Sabora, Vlade i sve građane Hrvatske pozvao da posete Crnu Goru.
Potpredsednik Vlade Crne Gore Aleksa Bečić ocenio je da u odluci Hrvatske da ga proglasi nepoželjnjim „nema kriterijuma, već samo politike“, dok je predsednik vladajuće prosrpske Demokratske narodne partije Milan Knežević saopštio da je „njegov deda uzaludno poginuo braneći Karlovac (u Hrvatskoj) od ustaša i nacista“.
Povodom odluke Hrvatske opozicija u Crnoj Gori je ocenila da „vlast bruka državu“.