STRAZBUR, 11. FEBRUAR 2025. – Predsedniče, uvaženi članovi Evropskog parlamenta, Komisija pažljivo prati trenutnu političku situaciju u Srbiji i veliku mobilizaciju studenata, pridruženih drugim grupama građana nakon tragičnog incidenta na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Učešće građana, transparentnost i odgovornost igraju vitalnu ulogu u razvoju demokratskih društava. Kao što sam naglasio u mom otvorenom pismu objavljenom prošle nedelje, kao odgovor na brojne dopise koje je Komisija primila, osnovne vrednosti su u središtu našeg zajedničkog evropskog projekta, za koji Evropska unija očekuje da sve zemlje kandidati prihvate i poštuju.
To uključuje slobodu okupljanja, koja treba da se ostvaruje mirno i u skladu sa zakonom. Nijedna vrsta nasilja ne treba da bude tolerisana, i očekujemo da srpska policija nastavi da obezbeđuje bezbednost demonstranata. Komisija je izrazila zabrinutost zbog incidenata protiv demonstranata koji su zabeleženi i očekujemo potpunu, nepristrasnu i brzu istragu ovih napada. Jezik koji podstiče nasilje i nedostatak uzajamnog poštovanja takođe ne može biti rešenje. Izrazili smo zabrinutost zbog načina na koji su vlasti postupale prema grupi mirnih aktivista civilnog društva, iz zemalja članica EU i zemalja kandidata, koji su zadržani, a zatim su od vlasti traženi da napuste Srbiju zato što su predstavljali „bezbednosni rizik“.
Takođe smo izrazili zabrinutost zbog izveštaja o nezakonitom pristupu ličnim podacima građana i aktivista, kao i o objavljivanju takvih podataka. To nije prihvatljivo i mora biti praćeno od strane nadležnih nacionalnih vlasti. Pored toga, širenje dezinformacija i neprijateljske političke retorike, uključujući one usmerene protiv EU, protiv naših građana, protiv poštovanih članova Evropskog parlamenta, i protiv Delegacije EU, koja vodi dijalog sa političkim i civilnim društvenim akterima, nema mesta i neće imati mesta na putu ka integraciji u EU.
U ovim okolnostima važno je stvoriti uslove za inkluzivan dijalog koji će uključivati sve zainteresovane strane, političke aktere, institucije, članove civilnog društva, kao i studente i profesore, kako bi se adresirali problemi i postigao konsenzus o reformama koje su neophodne za evropsku budućnost Srbije. To će ojačati srpsko društvo i konsolidovati budućnost Srbije unutar EU. Ostaje prioritet Komisije da podrži Srbiju u napretku na njenom evropskom putu i da postane deo Evropske unije.
Međutim, put ka članstvu u EU podrazumeva reforme koje utemeljuju naše vrednosti ne samo u zakonodavstvu već i u praksi. I što je važno: upravo je put Srbije ka Evropskoj uniji taj koji nudi rešenja za mnoga pitanja koja su u središtu zahteva demonstranata u Srbiji danas. Reforme koje želimo da vidimo tokom procesa pristupanja ojačaće borbu protiv korupcije, osigurati nezavisnost pravosuđa, odgovornost institucija i transparentno javno nabavljanje, promovisati slobodu medija i pluralizam, te poboljšati izborne uslove.
Takođe bi trebale osigurati okruženje pogodnu za civilno društvo i izgraditi otpornost na dezinformacije i manipulisanje informacijama. Sve ovo predstavlja evropski put Srbije, što je dobro zabeleženo u najnovijem Izveštaju o napretku zemlje. Ako se pravilno sprovedu, ove reforme će imati transformativnu moć koja će koristi svim građanima Srbije i dovesti njihovu zemlju u Evropsku uniju. Liderstvo Srbije se više puta obavezalo na ove reforme. Radujemo se implementaciji ovih obaveza.
U ovoj geopolitičkoj situaciji, države članice EU takođe traže progresivno usklađivanje sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom, i imaju sve legitimno pravo da to traže, jer očekujemo da budući članovi budu uz nas u odbrani principa multilateralnog poretka zasnovanog na pravilima. Proces pristupanja EU sada je više politički, postepeni, ali i reverzibilni.
Zbog toga zahteva intenzivne napore čitavog društva. Treba da bude nacionalni projekat koji pripada svima: vladi, parlamentu, opoziciji, civilnom društvu, svakoj regiji, gradu, selu, i na kraju svakom pojedinačnom građaninu u zemlji.
Dragi uvaženi članovi, kao što znate, Evropska komisija redovno procenjuje situaciju u Srbiji, jasno ukazujući na sve izazove i otvorena pitanja, uključujući u našim godišnjim izveštajima o proširenju.
Nastavićemo da se angažujemo s vlastima i svim zainteresovanim stranama, političkim akterima i civilnim društvom kako bismo podržali potrebne reforme na putu Srbije ka EU, u interesu svih njenih građana i celokupnog srpskog društva.
J. K./D. B.