понедељак, јануар 13, 2025

O’Brajen: Udeo ruskog vlasništva u NIS treba da bude nula

Slične objave

Podeli

BEOGRAD, 12. januara 2025. (Beta) – Pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Džemjs O’Brajen je danas izjavio da je za Vašington jedini uslov za poslovanje Naftne industrije Srbije (NIS) kojoj su SAD u subotu uvele sankcije, da nema odliva novca u Rusiju.

Rekao je da „mi (SD) ne želimo da Rusija upravlja ovom ključnom firmom u Srbiji“.

U intervjuu za Radio televiziju Srbije (RTS) O’Brajen je rekao: „Dakle, jedini način da rizik bude nula jeste da udeo ruskog vlasništva bude nula. To je stav s kojim ulazimo u ovaj razgovor. Već smo činili ovakve stvari kada je reč o drugim ruskim firmama u drugim zemljama – u Holandiji, u Švajcarskoj, Turskoj„.

Rekao je da „Srbija nije jedinstvena o tom pitanju, a mi znamo kako da to uradimo tako da funkcioniše, tako da ćemo slediti put kojim ćemo na kraju dobiti konstruktivno i snažno vlasništvo nad NIS-om koje ide u korist Srbije i to je krajnji ishod ovoga“.

Na pitanje da li SAD u najavljenom strateškom dijalogu dve države imaju neka očekivanja od Srbije o njenim odnosima s Rusijom ili Kinom, O’Brajen je odgovorio da SAD ne govore o takvim odnosima i dodao da „svi imamo svoje odnose sa drugim zemljama“.

NIS (Foto: logo.wine)

„Kina je naš najveći trgovinski partner, dakle i mi imamo odnose sa Kinom. Jasno nam je i mislimo da ove zemlje ne treba da poseduju ključnu infrastrukturu u bilo kojoj od naših partnerskih zemalja, jer one koriste tu infrastrukturu kao polugu kojom iznuđuju političke odluke. Mi samo tražimo da Srbija upravlja NIS-om u korist srpskog naroda, a o tome ćemo razgovarati“, naveo je O’Brajen.

On je rekao da ceni to što Srbija ima odnose s raznim zemljama, uključujući Kinu i Rusiju.

„To i nama pomaže da pametnije i bolje razumemo pogled na našu poziciju širom sveta, tako da ne postoje nikakva konkretna očekivanja sa naše strane, ali očekujemo otvorene i iskrene razgovore o putu za budućnost“, dodao je O’Brajen.

Na pitanje o tome šta će za Srbiju značiti strateški dijalog s SAD, rekao je da je to znak da će SAD ostati u odnosu sa Srbijom.

„Srbija je odabrala evropski put i mislim da veliki deo privrednog rasta u Srbiji proteklih decenija dolazi od tih ojačanih odnosa sa evropskim i američkim firmama koje žele da budu deo rasta u regionu i rasta Srbije unutar Evrope“, naveo je O’Brajen.

Po njegovim rečima, „kada imamo temelj za razgovor o tim pitanjima, to ljudima uliva poverenje da ćemo uvek naći rešenja kada se pojave problemi, a to je veoma važan znak“.

„Američka administracija će se promeniti (krajem januara), a to će biti jedna normalna, mirna tranzicija. Želeli smo da pošaljemo poruku da se i demokrate i republikanci zalažu za snažne bilateralne odnose sa Srbijom i to će biti važno u narednim decenijama“, naglasio je O’Brajen za RTS.

Pored toga, O’Brajen je – prenela je danas medijska kuća Kurir – izjavio da neće biti poremećaja u snabdevanju naftom Srbije iako su SAD uvele sankcije Naftnoj industriju Srbije (NIS), naglasivši da su one usmerene prema Rusiji.

„Sankcije smo uveli brojnim ruskim kompanijama širom sveta i znamo kako da obezbedimo da u tranzicionom periodu kupci ne budu pogođeni. Važno je napomenuti da su ovo sankcije protiv Rusije. Odredili smo više od 300 ruskih energetskim i finansijskih subjekata, a među njima se našlo i preduzeće iz Srbije“, rekao je O’Brajen za Kurir.

Kako je ukazao, „cilj sankcija je da manje novca stiže u Rusiju, jer će ga oni potrošiti na ubijanje žena, dece i civila u Ukrajini“.

On je naveo da je na sličan način kao i Srbija, sankcijama pogođeno nekoliko desetina zemalja.

„Moj tim se već sastao sa skandinavskim zemljama kako bismo proučili neke od implikacija naših sankcija u tim zemljama. To je normalan razgovor, ali smo s predsednikom Srbije (Aleksandrom Vučićem) i Vladom govorili o putu da se rusko vlasništvo ukloni iz naftne rafinerije, da se to uradi u skladu s međunarodnim pravom i da ne bude poremećaja u snabdevanju građana Srbije. Tako smo i ranije radili, tako da ćemo se i ovog puta snaći“, rekao je O’Brajen.

Ocenio je da je Rusija kupila NIS „za veoma malo novca, iznela je poslednjih godina iz Srbije verovatno milijarde evra i sada će vaša država imati priliku da tu industriju vodi u korist naroda Srbije“.

„Mi ne tražimo da se postavi neki konkretni vlasnik ili kompanija, o tome će odlučiti Srbija i zatim će moći da se uspostavi mnogo zdraviji vlasnički odnos s tim strateškim ražnim segmentom infrastrukture“, poručio je O’Brajen u intervjuu kojeg je preneo Kurir.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Prethodni tekst
Sledeći tekst