четвртак, новембар 21, 2024

Hafiz Spahić – najzanimljivija osoba u historiji IZBiH u drugoj polovici 20. i početkom 21. stoljeća

Slične objave

Podeli

Kada čovjek ima vjeru u svome srcu, onda je svjestan da ovaj dunjalučki rastanak mora da dođe, danas ili sutra. I da ćemo se ako Bog da, ako budemo iskreni vjernici, ponovo susresti u Dženetu, kazao je svojevremeno autoru ovih redaka hafiz Ismet-ef. Spahić, bivši zamjenik reisul-uleme, dugogodišnji profesor Gazi Husrev-begove medrese i hatib Gazi Husrev-begove džamije u Sarajevu.

Piše: Faruk Vele, za portal Radiosarajevo.ba

Faruk Vele (foto: imep.ba)

Duša dobrog hafiza Spahića vratila se svome Gospodaru u noći s mubarek petka, 8. novembra, na subotu, 9. novembra. Preselio je na ahiret u 82. godini. Dženaza će biti obavljena u ponedjeljak, 11. novembra poslije podne namaza (12.30 sati) u haremu njegove Gazi Husrev-begove džamije, gdje će biti i ukopan.

Autor ovih redaka prije više od 12 godina pripremio je svojevrsnu anketu među istaknutim pojedincima iz vjerskog i akademskog života Bosne i Hercegovine povodom odlaska hafiza Spahića u zasluženu penziju, s ambicijom da ti utisci o budu dio buduće knjige o ovom istaknutom bosanskohercegovačkom alimu.

Iako ambicija o djelu posvećenom životu hafiza Spahića, nažalost, još uvijek nije ostvarena, riječi savremenika ostaju trajno svjedočanstvo o čovjeku koji je ostavio neizbrisiv trag u Islamskoj zajednici u BiH, te ih donosimo u ovom tekstu.

Mr. Nusret ef. Abdibegović, muftija: Bio je poput bosanskog bedema

Nusret ef. Abdibegović )Foto: radiosarajevo.ba)

„Za nas mlađe u Islamskoj zajednici, hafiz Ismet ef. Spahić, zamjenik reisu-l-uleme je predstavlja ličnost klasičnog bošnjačkog alima koji je svoje bogato ulemansko iskustvo sticao na idejama plejade učenjaka poput: Potogije, Bureka, Fazlića, Trebinjca, Dobrače, Đoze, šejh hafiza Mujića, šejh Čolića, Ganića, Omerbegovića, Subašića, Spahića. Hadžimejlića, Trake i drugih“, kazao je autoru ovih redaka 2012. mr. Nusret ef. Abdibegović, dugogodišnji travnički i banjalučki muftija, koji je nedavno penzioniran.

Život hafiza Spahića nije mazio, govorio mi je muftija Abdibegović, ali je on bio „postojan kao bedem, odgovorio je svim izazovima“.

„Titulu imama, hafiza, muderisa, zamjenika reisu-l-uleme, dostojno je nosio s punom odgovornošću u radu. Njegov rad je zapažen i kroz udruženje Ilmije. Agresija na Bosnu i Hercegovinu mu je donijela dva velika iskušenja, porodičnu tragediju i stradanje njegovog naroda, kom je bio privržen i posvećen. Kao primjeran vjernik je sve stoički podnio, pa ga je Bog počastio u poznim godinama,  sinom Muhsinom, a njegov narod slobodom.

Voljen i poštovan od svih ponajviše od učenika, hafiza, imama i običnih vjernika. U novije vrijeme bio je velika pomoć i podrška rukovodstvu Islamske zajednice. Jasan u govoru, odlučan u stavovima, mehak u duši, bio je odgovoran u svim situacijama. Ukupan dojam markantne ličnosti iz užeg rukovodstva u Islamskoj zajednici, mada je u posljednje vrijeme istupima izazivao različite ocjene i komentare, no to ne umanjuje njegov ukupan doprinos očuvanju i unaprjeđenju rada Islamske zajednice te jedinstva našeg naroda“, kazao je efednija Abdibegović.

Akademik Ejup Ganić: Bio je istaknuti borac

Ejup Ganić (Foto: radiosarajevo.ba)

Govoreći o hafizu Ismetu ef. Spahiću akademik Ejup Ganić, ratni član Predsjedništva Republike BiH istakao je da on „bio dobar čovjek, patriota, direktan, jasan i beskompromisan“.

„Dao je veliki doprinos izgradnji moralnog autoriteta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. U ratu bio je istaknuti borac… Ličnu tragediju je uspravno podnosio“, kazao mi je profesor Ganić.

Prof dr. Husnija Kamberović: Bio je Čovjek

Husnija Kamberović (Foto: privatna arhiva)

Prof dr. Husnija Kamberović, ugledni bosanskohercegovački historičar i profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu dao je te 2012., također, također, osvrt na ličnost i djelo hafiza Spahića.

„Nisam siguran da najbolje poznajem hafiza Spahića. Kao običan musliman slušao sa neke njegove hutbe u džamiji, ali više o njemu znam iz njegovih nastupa na televiziji.  Zbog toga ne vjerujem da moj komentar može biti relevantan.

Ipak, kao historičar znam da je unutar Islamske zajednice bilo puno časnih ljudi, poput časnog reisa Džamaludin ef. Čauševića, da je bilo vrsnih intelektualaca, poput Mehmed ef. Handžića, modernista i konzervativaca koji su davali svoj pečat razvoju islama i Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini“, kazao je profesor Kamberović, te dodao:

„Promatrano iz te historijske perspektive, rekao bih da je hafiz Ismet ef. Spahić, ipak, najzanimljivija osoba u historiji Islamske zajednice, barem kada je riječ o drugoj polovici 20. i početku 21. stoljeća. Ne samo iz moralnih razloga, ali i zbog toga! Jer, na kraju krajeva, moral pokazuje dobrotu ljudi. Sjećam se da je prilikom rasprava o izboru novoga reisu-l-uleme, početkom 1993. godine, ef. Spahić u pojedinim krugovima, također, spominjan kao mogući kandidat. Slušajući dio tih debata, sjećam se koliko je lijepih riječi izgovoreno o ovom Čovjeku.  Kao zamjenik reisu-l-uleme, ef. Spahić se u ove dvije decenije nalazio u raznim situacijama. Mislim da se dobro snalazio, iako to nije uvijek bilo lahko.  Očito je snaga njegove vjere u Boga bila tako velika da je mogao savladati sve izazove i iskušenja s kojima se suočavao“.

Latić: Molim Allaha, dž.š., da ga nagradi za sve dobro koje je učinio našoj vjeri, državi i narodu

Džemaludin Latić (Foto: iz privatnog albuma)

Prof. dr. Džemaludin Latić, profesor Fakulteta islamskih nauka (FIN) u Sarajevu podsjetio je kako hadži Ismet-ef. Spahić potječe iz jedne poznate bošnjačke muslimanske porodice iz okoline Zenice.

„Upoznao sam veći broj članova te razgranate familije, koja je uvijek uspravno prolazila kroz naše nacionalne drame koje su se prelamale preko leđa ovakvih naših familija – nosilaca islamskog i političkog života.  Naročito mnogo su ovi Spahići propatili u komunizmu. Na komunističke udarce hafiz Spahić je odgovarao saburom, ali i inatom.  O taksiratu koji ga je pogodio tokom posljednjeg, genocidnog rata ja ne mogu ni da govorim. Tim prije jer sam poznavao te osobe. Neka im Allah, dž.š., podari Džennet, a Ismet-ef. sabr-i džemil. Intimno, volio bih da je hafiz Spahić obnašao visoku funkciju zamjenika reisul-uleme u nekoj drugoj postavi, gdje bi mogao više doprinijeti našoj uzvišenoj vjeri. Molim Allaha, dž.š., da ga nagradi za sve dobro koje je učinio našoj vjeri, državi i narodu“, kazao je prof. dr. Džemaludin Latić.

Prof. dr. Enver Imamović: Ostat će u trajnom sjećanju pokoljenja

Enver Imamović (Foto: iz privatnog albuma)

Prof. dr. Enver Imamović, profesor emeritus Filozofskog fakulteta u Sarajevu, ugledni bh. historičar, kazao je autoru ovih redaka da  je za hadži hafiza Ismeta ef. Spahića nedovoljna je ma koja riječ pohvale.

„Riječ je o jedinstvenoj ličnosti koja je svojom prisutnošću, radom i odanošću označila dugo razdoblje Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini (IZBiH). Radi se o ličnosti koja je dala sve od sebe da i u najtežim ratnim vremenima obavlja svoju odgovornu dužnost, prvo kao čovjek, a onda kao visoki dužnosnik. Iako je u ratu doživio najcrnju porodičnu tragediju, ostao je dostojanstven i uspravan naspram svega što mu se dešavalo, a slični užasi tih dana su se dešavali diljem Bosne“.

Takvo njegovo držanje, dodao je profesor Imamović, hrabrenje i suosjećanje s drugim u njihovim nesrećama priskrbilo mu je veliku naklonost i poštovanje, ne samo onih koji su ga poznavali, nego i onih koji su čuli za njega.

„Hadži hafiz Ismet ef. Spahić je kao zamjenik reisu-l-umeme, i općenito kao vjerski službenik, pokazao krajnju profesionalnost i  privrženost radu i dužnostima koje je obavljao. Njegove hutbe i dersovi rado su bili slušani od svih i predstavljaju primjer visokoučenih izlaganja, bez obzira o kojoj je materiji govorio.  Zbog svega što je činio kao čovjek, vjerski učitelj i kao visokopozicionirani službenik Rijaseta Islamske zajednice u BiH ostat će u trajnom sjećanju pokoljenja s željom da mu Allah dželešanuhu podari dug život, lijepo zdravlje i snagu da i dalje stvara i djeluje za dobrobit svih nas“, zaključio je profesor Imamović.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.