среда, новембар 27, 2024

Mond: Prepreka za EU autokratska srpska vlast

Slične objave

Podeli

BRISEL, 30. avgusta 2024. (Beta) – Francuski list „Mond“ danas ocenjuje da se „ne može osporiti korist za Francusku i Evropu od opremanja vazduhoplovstva Srbije francuskim, umesto ruskim, ili američkim avionima“, ali smatra da je za ugrađivanje Srbije u evropski tabor najvažnije otklanjanjanje „nacionalizma i autokratske vladavini predsednika Aleksandra Vučića“.

„Mond“ u redakcijskom uvodniku navodi da „Jelisejska predsednička palata upravo ističe suprotne razloge za prodaju ‘Rafala’ – jer u tome vidi sredstvo da se Srbija usidri u Evropi, umesto da se pusti da završi u sivoj zoni gde Moskva i Peking mogu vršiti svoj uticaj“.

Pariski dnevnik ukazuje na poruke francuskog predsednika Emanuela Makrona da prodaja „Rafala“ da bi se u avijaciji Srbije zamenili ruski „Migovi-29“, predstavlja stratešku, istorijsku važnu promenu.

Lista ukazuje da se „treba nadati da će biti primenjene sve predostrožnosti da bi se zaštitili tehnologija i znanje ugradjeno u ‘rafale’ u zemlji gde ruski gradjani slobodno dolaze i gde kineski i ruski proizvodjači vojne protiv-vazduhoplovne odbrane mogu neometano proučavati njegovu ubojitost“.

„Otud“, zaključuje „Mond“, „najmoćnija snaga ugrađivanja Srbije u evropski tabor nije u kabini ‘rafala’, već su glavne prepreke nacionalizam i autokratska vladavina predsednika Aleksandra Vučića koji guši štampu, zlostavlja pristalice opozicije“.

Pariski dnevnik je takodje mišljenja da Vučić „podstiče nemire na Kosovu“ i kaže da „predsednik Makron o svemu tome, nažalost ni reči nije rekao u četvrtak u Beogradu“.

Francuski list „Figaro“ ističe da francuski zvaničnici partnerstvo sa Srbijom ugradjuju u logiku napora da se „Srbija ukotvi u Evropskoj uniji“.

Pariski dnevnik podvlači reči Makrona da je „EU i njenim članicama potrebna snažna i demokratska Srbija, dok je Srbiji neophodna moćna i suverena EU da bi mogla da brani i sprovodi sopstvene interese“.

„Figaro“ prenosi i saopštenje proizvodjača „Rafala“, kompanije „Daso“, da ugovor o isporuci aviona „svedoči o volji dva predsednika da to partnerstvo bude uspešno“ što je „još jedna potvrda da je ‘rafal’ ključni vektor nacionalne suverenosti“.