Петак, децембар 5, 2025

Većina građana EU stare telefone i računare čuva kod kuće

Slične objave

Podeli

BEOGRAD/LUKSEMBURG, 25. jula 2025. (Beta) – Suočeni sa dilemom šta raditi sa starim elektronskim uređajima, stanovnici Evropske unije se uglavnom odlučuje za najjednostavnije rešenje – čuvaju ih u svom domaćinstvu, pokazuju statistički podaci.

Kada je reč o starim mobilnim ili pametnim telefonima, za to rešenje odlučilo se 2024. godine 51 odsto građana EU uzrasta 16 do 74. godine, objavila je danas evropska statistička agencija Eurostat. Samo u 18 odsto slučajeva građani su stari telefon poklonili ili prodali, a za recikliranje se odlučilo 11 odsto. Za bacanje telefona u otpad bez recikliranja se odlučilo dva odsto stanovnika EU.

Stare laptope ili tablete sačuvalo je 34 odsto građana, a 12 odsto ih je poklonilo ili prodalo. Kao i kod pametnih telefona, za recikliranje se odlučilo 11 odsto vlasnika starih laptopova, a za bacanje jedan odsto.

Za razliku od tih uređaja, postotak recikliranja bio je sa 15 odsto nešto viši kod PC računara. Za 19 odsto građana EU privlačnija opcija je bila da ga zadrže kod kuće. Da kompjuter poklone ili prodaju odlučilo je 9 odsto.

Stari kompjuter je jednostavno bacilo dva odsto građana, i to ne u specijalne kontejnere za elektronski otpad ili kolektore u centrima za recikliranje.

Prema podacma Eurostata koji uključuju i kandidate za članstvo u EU, raspoloženje je donekle slično bila i u Srbiji, iako je daleko manje građana,  15,68 odsto, u svojim domaćinstvima zadržalo stari PC kompjuter, a 18,9 odsto stari laptop ili tablet.

Za Srbiju se bez preciziranja navodi da je stanovnika Srbije sa starim stonim kompjuterima uradilo „nešto treće“, a sa tabletima 37,83 odsto.

Brojevi pokazuju da se i za pametne telefone, i za PC kompjutere i laptope manji broj građana Srbije odlučio za recikliranje, a nešto veći broj od evropskog proseka da te uređaje naprosto bace u smeće.