среда, децембар 18, 2024

U Parizu otvorena obnovljena katedrala Notr Dam

Slične objave

Podeli

PARIZ, 8. decembra 2024. (Beta-AFP) – Pariska katedrala Notr Dam ponovo je sinoć otvorila svoja vrata, više od pet ipo godina nakon velikog požara, u prisustvu oko 40 šefova država i vlada, uključujući Emanuela Makrona (Emmanuel Macron) i Donalda Trampa (Trump).

Vrata katedrale su se ponovo otvorila u 19.20, nakon što ih je nadbiskup Pariza Loran Ilriš (Laurent Ulrich) simbolično tri puta udario štapom, čime se označava da je katedrala njegova parohija.

Potom su horovi otpevali delove Biblije, a kod trećeg pevanja, vrata katedrale su se otvorila.

Usledila je verska ceremonija u prisustvu oko 1.500 zvanica, među kojima su bili Tramp, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, britanski princ Vilijam (William) i milijader Ilom Mask (Elon Musk). Potom je pročitana poruka poglavara Rimokatoličke crkve, pape Franje, koji nije mogao da dođe.

Posle verskog i građanskog dela ceremonije tokom kojeg će se obratiti i Makron, usledila je večera u Jelisejskoj palati i koncert koji je emitovan na francuskoj televiziji. Nastupiće američki muzičar Farel Vilijams (Pharrell Williams) i francuska glumica Marion Kotijar (Cotillard).

Petnaestog aprila 2019. godine veliki požar je poharao katedralu, simbol hrišćanstva koji je uvršten u svetsku baštinu Organizacije UN za obrazovanje, kulturu i nauku (UNESKO). Katedrala je do tada svake godine primala 12 miliona posetilaca.

Katedrala Notr Dam za Francuze nije samo svetski poznata srednjovekovna gotska katedrala, već srce Pariza i zdanje koje su ovekovečili književnici i deo istorije nacije. Gradnju katedrale je započeo 1163. godine biskup Moris de Sili (Maurice de Sully), a završena je skoro dva veka kasnije 1345. godine.

Notr Dam je tesno povezan sa istorijom Francuske. Njena snažna zvona su se 24. avgusta 1944. godine oglasila da označe oslobađanje zemlje od nacista, a 26 godina kasnije su zvonila na sahrani lidera Pokreta otpora, generala Šarla de Gola (Charles de Gaulle).

Katedralu je opevao pesnik Žerar de Nerval (Gerard de Nerval) koji joj je 1832. godine posvetio pesmu „Bogorodična crkva u Parizu“. Viktor Igo (Victor Hugo) je godinu dana ranije napisao roman istog imena, o katedrali, zvonaru Kvazimodu i romskoj plesačici Esmeraldi.