Piše: Vedran Salvia
HDZ JE UZDRMAN nakon debakla svog kandidata Dragana Primorca, kojeg je uvjerljivo porazio Zoran Milanović u drugom krugu predsjedničkih izbora. Osim što taj poraz oporbi neupitno daje momentum pred lokalne izbore, nameće i pitanje moći samog šefa stranke Andreja Plenkovića unutar stranke.
Plenković sve nervozniji
Trenutačno vidimo sve veću Plenkovićevu nervozu. Pokazao ju je u samoj izbornoj noći kad nije čestitao Milanoviću, ali i uporno ponavljao da je Primorac bio dobar kandidat. Stvar je jučer eskalirala kad je poručio da neće doći na inauguraciju Milanoviću.
Ne zvuči vjerojatno da bi HDZ izgubio parlamentarne izbore da su oni danas. Na izborima za Hrvatski sabor prije samo osam mjeseci, na koje je izašao rekordan broj birača, HDZ je s partnerima osvojio čak 19 mandata više od SDP-ove koalicije. Situacija se od onda nije mogla tako brzo promijeniti.
Postoje bitni znakovi nezadovoljstva
No sigurno se mijenja raspoloženje unutar HDZ-a. Izvjesno je da Plenkovićeva katastrofalna odluka da Primorac bude kandidat stranke ima utjecaj na ostatak članstva, isto kao i njegovo kasnije inzistiranje na tome da boljeg kandidata nisu imali.
Jasno je i kako nije slučajno aktualni ministar obrane Ivan Anušić nakon prvog kruga izbora rekao da on nije odbio biti kandidat HDZ-a na ovim izborima, već je rekao da je bio spreman tu utrku istrčati da ga je Predsjedništvo stranke odlučilo kandidirati za predsjednika. Zacijelo postoje disonantni tonovi oko izbora samog Primorca unutar stranke.
Bitan detalj je i da je načelnik Klisa Jakov Vetma čestitao Zoranu Milanoviću na pobjedi na predsjedničkim izborima. Premijer je rekao da ne zna što je Vetmi bilo na pameti, vrlo jasno poručivši dužnosnicima neka prate koji je stav stranke prije nego što nešto kažu.
Poslije toga se nije dogodio muk, nego je vrlo brzo Milanoviću čestitao i Tomislav Šuta, kandidat HDZ-a za gradonačelnika Splita, čovjek kojeg je amenovao Plenković. „Jasno je da gospodin Milanović nije predsjednik za kojeg osobno želim da nas predstavlja u svijetu, ali u potpunosti poštujem izbor hrvatskih građana i čestitam pobjedniku“, rekao je.
Ako se radi o nesmotrenosti ovog HDZ-ovca, Plenković će to brzo riješiti. Međutim sve su prilike da unutar stranke postoji logika prema kojoj bi suprotstavljanje Plenkoviću moglo donijeti određene poene, bilo u javnosti ili unutar stranke.
Cipek za Index: HDZ slabi
„Rekao bih da je kandidat za gradonačelnika Splita samo odlučio biti pristojan, to je stvar pristojnosti da se čestita. No to svakako jesu signali koji govore o nezadovoljstvu, gdje ljudi, obično u lokalnim sredinama, kažu da će se ponašati drugačije“, rekao nam je politički analitičar Tomislav Cipek.
Cipek za Index nastavlja kako se vidi da HDZ slabi. „Slabi i zbog nezadovoljstva unutar samog HDZ-a. Treba pričekati lokalne izbore i vidjeti kako će HDZ proći. Postoje ozbiljni pokazatelji da HDZ gubi premoć gdje je bio dominantan, mogli bi polučiti slabiji rezultat.
Vidjet ćemo kako će im se Domovinski pokret suprotstaviti u Slavoniji, kakva će biti situacija u drugim krajevima. Ali lokalni izbori su drugačiji, tu su važna osobna poznanstva, moguće su nevjerojatne koalicije i u tu analizu se teško upuštati.
HDZ je na prošlim parlamentarnim izborima ostvario uvjerljivu pobjedu, prije svega zahvaljujući nesnalaženju Možemo, koji do kraja ne razumije politički proces, da su išli s SDP-om u koaliciju gdje je trebalo ići, rezultati bi bili tijesni“, govori Cipek.
„Pobuna? Još uvijek ne“
Ističe da Plenković odlukom da ne ide na inauguraciju predsjednika gubi u javnosti. Pitamo ga može li konkretno doći do unutarstranačke pobune.
„On dovodi političku volju 75 posto građana u pitanje. On tu volju nipodaštava. I sigurno da se i radi toga javlja nezadovoljstvo zbog načina na koji vodi stranku. Ali ne može se to još uvijek artikulirati u otvorenu pobunu sve dok stranka vlada, dok je na vlasti. Ti glasovi su pojedinačni i još uvijek se ne mogu formirati u širu snagu.
Pogotovo što vidim da je ipak većina zaboravila na bonton oko čestitanja izbornom pobjedniku, po tome što su zaboravili da se ne radi o političkom stavu, nego o pristojnosti. I po tome vidimo da Plenković ipak kontrolira stranku. Zato se glasovi nezadovoljnika još uvijek ne mogu artikulirati u otvorenu pobunu sve dok stranka vlada, dok je na vlasti. Ti glasovi su pojedinačni i još uvijek se ne mogu formirati u širu snagu“, objasnio je Cipek.
Ključno je ide li stranci dobro
Zapravo je činjenica da HDZ-ovci trpe sve svoje vođe dok se na izborima pobjeđuje. Zato je valjda moguć zaokret od notorno desnog Tomislava Karamarka do europeiziranog Andreja Plenkovića unutar godinu dana.
„Lokalni izbori su bitni, ali ključni su ipak parlamentarni. Ako tu stranka prođe loše, počet će se govoriti o tome kako ne žele biti taoci jednog čovjeka, u ovom slučaju Andreja Plenkovića. Dok stranci ide relativno dobro, toga neće biti. Zato nisu uspjele pobune Stipe Mesića i Jože Manolića ili kasnije povratak Ive Sanadera ili recentno one tvrđe desne struje“, rekao je.
Anušić se spominjao kao Plenkovićev nasljednik
U javnosti se proljetos dosta govorilo kako već spomenuti Ivan Anušić može biti budući nasljednik Plenkovića na čelu stranke. On je u vrijeme Plenkovićeve najveće moći kritizirao svog šefa te se smatra da je njegov dosad najozbiljniji izazivač.
Te tvrdnje oslanjaju se i na rezultate prošlih parlamentarnih izbora. Anušić je od svih kandidata na tim izborima dobio najviše preferencijalnih glasova. HDZ-ov ministar obrane dobio je 37.527, dok je Plenković dobio 33.066 preferencijalnih glasova. Tada se Anušić i privatno sastajao s DP-ovcima, no nakon što je formirana vlada te priče su utihnule.
„Plenković je ono što dobar dio članova nije“
Cipek govori da dobrom dijelu članstva Plenković ideološki nije blizak.
„Skloniji su desnici, suverenizmu. Radi se o tuđmanistima koji žele da Hrvatska vodi samostalniju politiku, a Plenković je ono što oni nisu. I on će uvijek biti podložan napadima s desna.
I uspjeh Domovinskog pokreta, koji čine i bivši Plenkovićevi protivnici unutar HDZ-a, govori o tome da postoji tendencija u dijelu javnosti da se vodi čvršća politika. Desnica trenutačno prevladava i u Europskoj uniji i tu svakako treba tražiti moguće pobunjenike“, rekao je Cipek.
(index.hr)