недеља, септембар 8, 2024

Snježana Milivojević: Nova faza u razvoju kontrole nad medijima

Slične objave

Podeli

“Mrak se zgušnjava”, rekla je profesorka Fakulteta političkih nauka Snježana Milivojević, komentarišući izmene medijskih zakona. Ona ocenjuje da je u pitanju „nova ekspanziona faza u razvoju kontrole nad medijima“, u kojoj se uvezuju korporativni interesi, prljavi novac, kriminalne prakse i država.

Medijske zakone koji se trenutno nalaze u skupštinskoj proceduri Milivojević je nazvala revizionističkim, odnosno kontrarevolucionarnim, pošto „otvoreno i jasno kidaju sa evropskom perspektivom“.

Ona objašnjava da se njima dozvoljva nova vrsta vlasništva, ne u smislu da država ponovo kupi Politiku ili Tanjug.

„To je ulazak u vlasništvo koje omogućava pravljenje čitavog niza novih aranžmana oko Telekoma, kao oslonca, jedne velike medijske mašine. Imam utisak da je ovde reč o jednoj novoj ekspanizonoj fazi u razvoju kontrole nad medijima, mnogo više nego legalizaciji onoga što Telekom već ima“, rekla je profesorka u Njuznajtu na N1.

Za običnog čoveka to bi značilo da se od ranog jutra do večeri kreće samo kroz svet koji je proizveden u istoj medijskoj fabrici, uključujući čak i društvene mreže na kojima će mu algoritmi servirati isto to da ga zaštite od bilo kakvih kritičkih pogleda na stvarnost koja se u toj dominantnoj struji predstavlja.

Dodaje da se Zakonom o elektronskim medijima država vraća u vlasništvo nad medijima na način koji joj omogućava da „u novoj medijskoj ekologiji uveže korporativne interese, prljavi novac, kriminalne prakse i državu, ili javni interes, podredi svemu tome“.

S druge strane, naglašava gošća Njuznajta, Zakon o elektronskim medijima čuva „kompromitovani sastav REM-a“.

„Čuvanje znači dve stvari – politička većina u Skupštini čuva REM od bilo kakve odgovornosti, istražvianja, javne kritike. A sa druge strane direktno se protestujućoj javnosti poručuje da će se REM po svaku cenu sačuvati. S jedne strane je čuvanje finansijske okosnice, a s druge strane politička kontrola REM-a. Te dve stvari su ključne okosnice, sve ostalo su finese“, istakla je.

Cilj donošenja medijskih zakona na brzinu i na noćnim sednicama je, kaže profesorka FPN, da se obezbedi da pred izbore ne bude nikakvih promena u medijima, što je bio jedan od glavnih zahteva poslednjih godina.

Milivojević je rekla da ova priča o „orbanizaciji“ medija podseća na Mađarsku gde je oko 500 medija povezano u jednu veliku kompaniju „koja je okosnica Orbanove propagandne mašine, a koja je u privatnom vlasništvu“.

Time se, napominje naša gošća, narušava tržište i predstavlja „užasan atak na konkurenciju“.

„Narušavanje konkurencije i monopolski položaj u medijskoj oblaasti je mnogo opasnije nego u bilo kojoj drugoj, zato što odmah za sobom povlači narušavanje medijskog pluralizma i narušavnaje niza oblasti koje se odražavaju na demokratiju“, objasnila je profesorka.

Izvor: N1

Medija centar Beograd/24.10. 2023.