BEOGRAD, 2. april 2025. – U izdanju MOST ART JUGOSLAVIJA Dragana Stojkovića danas je u Klubu Radio Beograda predstavljena ispreturana biografija, u 101 sekvenci Arsenija Arse Jovanovića (1932), slavnog reditelja, scenariste prevodioca i kompozitora.
U ovoj višeslojnoj knjizi urednik i izdavač Dragan Stojković tragao je za odgovorom – šta je bila Jugoslavija koja je, kako je istakao, „nestala kao država, ali kao društvo i dalje postoji“. Pored izdavača o Jovanovićevoj knjizi su govorili dramaturg Vida Ognjenović, novinar Radio Beograda Đorđe Malavrazić, književni kritičar Petar Arbutina i autor.

„Drago mi je da je Jovanović ostvario svoje pravo na autobiografiju. On o svom biću govori ne samo verbalno nego i likovno“, kazao je Malavrazić ističući da je autor predstavio mnoge ličnosti i događaje iz života, i pomenuo prepiske Liv Ulman i Dragana Babića, sa Filipom Davidom, Borom Ćosićem…“
Jovanović je ocrtavajući likove drugih formirao i svoj portret, ističe Malavrazić i dodaje da su ljudi lični prilikom pisanja autobiografija ali da to kod Jovanovića „nije upadljivo“. Posebno je naglasio da su autorove „moreplovačke priče“ tačne, pomenuvši da postoje tri vrste ljudi: živi, mrtvi i oni koji plove morima.
Književni kritičar Petar Arbutina Ispreturanu autobiografiju doživljava kao trenutak u vremenu nastajanja i knjigu koja je, kako je govorio Mihiz, podžanr – autobiografija o drugima. „Jovanović je negde rekao da je intelektualac Mobi Dik, a sve ostalo je more“, citirajući nešto što mu se posebno dopalo: „Na okeanu noć brzo pada, zvezde brzo dolaze a brod doživljavam kao živo biće“

Arbutina kaže da je Arsenije Arsa Jovanović u isto vreme „i moderan i tradicionalan“.
Prisećajući se svog profesora iz vremena studije dramaturgije Vida Ognjenović je istakla da ih je Jovanović „uveo u svetsku literaturu, u novoenglesku dramu i da su ga njene kolege u mnogo čemu imitirale. „Imao je džepni sat i sve moje kolege su ručne satove držali u džepu“, rekla je Vida Ognjenović i Jovanovićevu knjigu usporedila sa dve koje su se uzdigle do ovakvih visina, razmera – Ispovesti Žan Žak Rusoa i Govori osećanje Vladimira Nabokova.
Autor je rekao da je njegova autobiografija beskrajno mali delić onog što je bilo u njemu i citirao Pitera Sloterdijka koji je rekao da autobiografije nemaju ni početak ni kraj.
D. B.