BEOGRAD, 17. oktobra 2023. (Beta) – Kada govorimo o izborima ne treba da mislimo samo na izborni dan nego i na sve ono što mu prethodi, rekao je danas na konferenciji u Medija centru programski direktor Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (Crta) Raša Nedeljkov, ističući uslov – da bi izbori mogli da budu slobodni – i građani moraju da budu slobodni, da mediji ravnopravno tretiraju sve učesnike izbornog procesa…
Nedeljkov napominje da smo, od 2016. godine od kada CRTA prati izbore, svedoci izbore prate različite nepravilnosti – pritisci, ucene i zastrašivanja. Sve to prethodi izbornom danu, kaže Nedeljkov. On je rekao da je nakon poslednjih izbora 2022, Kancelarija za demokratiju i ljudska prava (ODIHR) uputila Srbiji 26 preporuka za unapređenje izbornog procesa, među kojima devet prioritetnih i da nijedna nije ispunjena.
(Video prilog: Medija centar Beograd)
CRTA je nakon poslednjih izbora – zbog različitih oblika govora mržnje – podnela 15 prijava Regulatornom telu za elektronske medije (REM) i da su odgovori izostali “Od 2016. godine svedoci smo regresije u svim parametrima koji prethode izbornom danu. Najveći problem je ono što se događa pred sam izborni dan, pritisci, ucene, kupovina glasova, jedna su od svojstava našeg predizbornog života”, rekao je Nedeljkov i naglasio da je pritisak na birače da glasaju ili ne glasaju – krivično delo.
Medijski pluralizam u Srbiji ne postoji, posebno na javnom servisu (RTS), smatra Nedeljkov. Na državnoj televiziji, posebno na privatnim provladinim medijima zastupljenost predstavnika vlasti, odnosno jednog čoveka, je čak 95 procenata.
Govoreći o političkim pritiscima u centrima za socijalni rad, povodom predstojećih izbora, istraživač CRTE Marija Stefanović je kazala da su različitim oblicima pritisaka izloženi, najugroženiji, korisnici usluga socijalne pomoći, i naročito pripadnici manjinskih grupa.
Stefanović je kazala da je CRTA za ovo ispitivanje obavila 68 razgovora, “dubinskih intervjua” i da nalaz potvrđuje da su pritisci – konstantni. Pritiscima su posebno izloženi zaposleni u javnom sektoru. CRTA je prošle godine dobila informaciju da se spiskovi korisnika usluga centara za socijalni rad zloupotrebljavaju od strane političkih stranaka i da su neke osobe bile ucenjene da neće dobiti socijalnu pomoć ako ne podrže tu stranku. Bilo je primera da su Romi polovinu pomoći (od 5.000 RSD) morali da daju povereniku stranke.
Istraživač CRTE , pofesor beogradskog Pravnog fakulteta dr Danilo Vuković o političkim pritiscima u centrima za socijalni rad povodom predstojećih izbora, ističe tri mehanizma – partijsko zapošljavanje, saznanje da instirucije ne rade u javnom interesu već za stranku i što ne postoji kvalitet rada.
“Postoji struktura straha koja je normalizovana”, istakao je Vuković uz ocenu da se to dešava što partijske mreže ulaze u institucije, zarobljavaju ih i razaraju.
D. B.