субота, октобар 12, 2024

Milovan Đilas: Ideal i profesija, uspomene revolucionara

Slične objave

Podeli

BEOGRAD, 10, oktobra 2024. – Na Kolarčevom univerzitetu večeras je promovisana knjiga “Milovan Đilas, ideal i profesija – uspomene revolucionara”, koju je priredio Aleksa Đilas. O knjizi su pored izdavača Manojla Vukotića, govorili Đilasov sin Aleksa, akademik, biolog Vladica Cvetković, profesor Sveučilišta u Zagrebu istoričar Hrvoje klasić i istoričar Veljko Stanić.

Foto: portalforum.rs

Priređivač, Aleksa Đilas je govorio o mučenjima svog oca koji je prvu put hapšen i mučen još kao dvadesettrogodišnji mladić 1933. godine, kada ge je zbog dva objavljena članka u ilegalnim novinama uhapsila antikomunistička policija.

“Hrabro se držao. Đido piše kao moderan pisac ali i kao partijski funkcioner”, rekao je Aleksa Đilas, pomenuvši da se njegov otac herojski držao i kada su mu u zatvoru stezali mošnice.

Akademik Cvetković je naglasio da je biolog i prisutne je uveravao da je s njegovim idealima “sve u redu”. On ističe da mu je Milovan Đilas najveći ideal, a da o knjizi ima tri utiska: “Đilas je pre skoro sto godina prepoznao stanje u našem školstvu i obrazovanju, ono što danas imamo”. Njega je fascinirao broj likova i način kako su oni opisani, te da mu ih je Šilas “dehumanizovao”.

Za istoričara Hrvoja Klasića “knjiga je fascinantna i govori o jednom vremenu od kojeg je počelo oblikovanje svijeta kakav danas imamo” Ovo je i knjiga o jednoj državi (Kraljevini Jugoslaviji), buretu baruta čiji je fitilj upaljen 1. decembra 1918. godine. “Ovo je knjiga i o odnosima Srba i Hrvata, pravoslavaca i katolika, a idući još dalje uviđamo da je to bila “neponovljiva generacija, što mu je u telefonskom razgovoru pred put za Beograd potvrdio i hrvatski predsednik Zoran Milanović”.

Hrvoje Klasić (Foto: portalforum.rs)

“Knjiga je leksikon, kronologija komunističkog doba, sa nevjerojatnom plejadom likova prema kojima MIlovan Đilas nema milosti. To je, zapravo, Đilas! Knjiga govori o generaciji, tim radnicima, komunistima, intelektualcima i tolikim ženama koje su se usprotivile i muškarcima i drugim ženama”, rekao je Klasić i apelovao da “čuvamo Kalemegdan” aludirajući na biste heroja – Ivana Milutinovića, Žuru Đakovića, Ivu Lolu Ribara i Mošu Pijade.

“Đilas je svjetionik političarima danas, da shvate izvorno značenje riječi politika i intelektualcima – da izađu iz zone komfora i pokažu da mogu biti sudionici događanja”, rekao je Klasić.

Istoričar Veljko Stanić je govorio o tome da li je pisanje bilo presudno da se “rastane sa komunizmom”. “Dvojnost ideala i profesije, politike i književnosti”. Ja sam, ipak, pisac kratke priče, govorio je Đilas, naglašava Stanić i postavlja pitanje da li se Đilas literaturom bavio “zbog odmaranja od politike”

On je čovek koji je posumnjao u svoju ideju i pedesetih godina prošlog veka “počinio političko samoubistvo”.

D. B. 

POSTAVI ODGOVOR

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.