BEOGRAD, 11. januara 2025. (Beta) – Visoki zvaničnik američkog Stejt departmenta Ričard Verma izjavio je danas u Beogradu da Srbija neće trpeti ekonomske posledice ako ukloni Rusiju iz vlasničke strukture Naftne industrije Srbije (NIS).
Na zajedničkoj konferenciji za novinare posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, Verma je rekao da su razgovarali kako da se izvede uklanjanje ruskog udela iz vlasničke strukture kompanije NIS, koja je od juče pod sankcijama SAD.
„Neće biti nikakvih ekonomskih posledica po Srbiju ako bude uklonjeno rusko vlasništvo iz kompanije NIS. Primena sankcija jeste izazov, ali ćemo blisko sarađivati kako bi sankcije bile primenjene tako da ne nanesu štetu privredi Srbije. Imamo odličan tim koji će na tome raditi„, kazao je Verma, pomoćnik državnog sekretara SAD za upravljanje i resurse.
Verma je rekao da SAD razumeju da je pitanje sankcija kompaniji NIS složeno i da predstavlja veliki izazov, ali da postoji „i dosta toga što je jasno i prosto“ – da je cilj tih mera suprostavljanje ruskoj agresiji na Ukrajinu.
Ponovio je stav Vašingtona da su sankcije uperene protiv Rusije, a ne protiv Srbije, navodeći da je NIS samo jedna od 2.000 kompanija u ruskom vlasništvu koje su SAD stavile na „crnu listu“.
„Cilj je da se iz tih kompanija ukloni rusko vlasništvo. Sanckije uopšte nisu usmerene protiv Srbije ili naroda u Srbiji. Pomoći ćemo Srbiji da diverzifikuje svoje energetske izvore i da bude nezavisna u tom pogledu„, dodao je Verma.
Američki zvaničnik je kazao da je NIS najprofitabilnija firma u Srbiji, ali da taj profit odlazi iz zemlje i da Rusija njime „finansira brutalnu agresiju na Ukrajinu“.
„Rusija narušava stabilnost u Evropi i na Balkanu, a ne ulaže u budućnost Srbije, jer profite koje vadi iz NIS ne ulaže u Srbiju. Promena vlasničke strukture u NIS doneće više mira i prosperiteta i Srbiji i regionu„, naveo je Verma.
Vučić je osporio navode Verme da Rusija profitom iz NIS finansira rat koji vodi protiv Ukrajine.
„Mi nemamo dokaze da Rusi finansiraju bilo kakav rat, niti mislimo da je to moguće, jer se zna kako funkcionišu zakoni u ovoj zemlji, ali to je neka druga tema“, kazao je Vučić.
Ministarstvo finansija SAD juče je uvelo sankcije NIS-u, u okviru novog paketa sveobuhvatnih mera protiv niza ruskih pravnih i fizičkih lica koje dovodi u vezu s ratom u Ukrajini.
U vlasničkoj strukturi kompanije NIS, ruske državne kompanije Gaspromnjeft i Gasprom imaju 56,15 odsto akcija, država Srbija ima 29,87 odsto, dok ostatak (13,98 odsto) pripada građanima, zaposlenima, bivšim zaposlenima i drugim manjinskim akcionarima.
Vučić je sinoć izjavio da SAD od Srbije traže potpuno uklanjanje ruskog vlasništva iz kompanije NIS, a ne samo njegovo smanjivanje na udeo manji od 50 odsto.