Dokumentarni film „Tragom Federika Glavića” ostvaren je u suradnji Audiovizualnog centra Dubrovnik i Pomorsko-tehničke škole Dubrovnik uz potporu UO za kulturu i baština Grada Dubrovnika te Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika.Snimanje je uključivalo terenski rad sa srednjoškolcima i stručnim suradnicima uz niz razrednih predavanja u školi s mentorima te audiovizualnu montažu i radionice u Centru za djecu, mlade i obitelj Dubrovnik pod ingerencijom UO za obrazovanje, sport, socijalnu skrb i civilno društvo Grada Dubrovnika.
„Tragom Federika Glavića” nastavak je školskog projekta „Tragovima dubrovačkih pomoraca” koji je započeo kao pilot snimanje 2022. / 2023. u Pomorsko-tehničkoj školi Dubrovnik. Prvi dio projekta zvao se „Tragom Miha Pracata” u ostvaren je u suradnji Pomorsko-tehničke škole Dubrovnik, Dubrovačkih knjižnica, Dubrovačkih muzeja i Državnog arhiva u Dubrovniku. Učenici Pomorsko-tehničke škole Dubrovnik (smjer pomorski nautičar) s voditeljima projekta, profesoricom Hrvatskog jezika Marielom Marković i profesorima nautičkih predmeta Marom Bošnjakom i Mirom Borojem tim su projektom obilježili petstotu obljetnicu rođenja jednog od najznamenitijeg Dubrovčanina, pomorca Miha Pracata.
S obzirom na to da su u istraživanju i ostvarivanju projektnih aktivnosti učenici mnogo toga naučili o pomorstvu svoga grada, ali i o povijesti i kulturi, kao i o mnogim drugim znamenitim Dubrovčanima, već se pred kraj projekta začela ideja o nastavku istraživanja znamenitih dubrovačkih pomoraca.
Federiko Glavić rođen je na Šipanu 1847. godine i jedan je od najvažnijih osoba u pomorskome i gospodarskom životu Dubrovnika. Sav je svoj imetak zaradio u Čileu jer je još kao četrnaestogodisšjak otišao s otoka i od svog doma te je stečenu imovinu tijekom života ulagao uglavnom u pomorstvo. Njegovim je zalaganjem Dubrovačka parobrodska plovidba zadržala sjedište u Dubrovniku, a time je kapital ostao u Gradu i očuvan je njezin nacionalni karakter. Poticao je i stvaranje Dubrovačke trgovačke banke, plasirajući kapital u Grad i u njegovu okolicu. Novoosnovana banka dala je značajan doprinos razvitku trgovine, pomorstva i gospodarstva općenito. Cijelo vrijeme ulagao je u flotu i modernaciju brodova.
Osim što je bio jedan od najznačajnijih poslovnih ljudi u Dubrovniku u 20. stoljeću, Federiko Glavić je također i jedan od velikih dobrotvora. Zalagao se za dolazak željeznice, osnivač je tvornice boja i lakova te niza drugih inovativnih stvari i tvrtki za ono vrijeme. Umro je 1941. godine te pokopan na groblju Boninovo u prvoj velikoj grobnici.
Učenici su istraživali različite povijesne izvore u muzejima, knjižnicama i u Arhivu, i pošli tragom ovog znamenitog Dubrovčanina, a njihovo traganje i učenje zabilježilo se kamerom. Kroz niz projektnih zadataka učenici su učili o Federiku Glaviću, ali i tome kako se služi povijesnim izvorima, ujedno i o tome kako nastaje dokumentarni film. Radom na ovom projektu, uz dubrovačko pomorstvo, učilo se o kulturi, trgovini, humanitarnom radu i značaju Federika Glavića, ali i jeziku filma – kako snimati, kadrirati, montirati, stvarati glazbu, o tome kako spojiti život, povijest i umjetnost. Učenici, budući pomorci, u ovom filmu su istraživači, glumci i filmski suradnici.
Audiovizualni centar Dubrovnik