петак, октобар 18, 2024

Predstavaljena Vinarija Čitluk – najveća vinarija u BiH!

Slične objave

Podeli

Uprostoru HKD Napredak u Zagrebu sinoć je predstavljena vinarija Čitluk d.d iz istoimenog hercegovačkoga grada. Ispred vinarije govorila je Maja Nakić iz marketinga. Vina je testirao i o njima govorio sommellier Tomislav Jakopović.

Tekst: Vjekoslav Madunić

Foto: Marko Čolić

Vinarija Čitluk je najveća vinarija u BiH i zajedno sa svojim strateškim partnerom Hercegovina vinom iz Mostara ima oko 400 hektara nasada (250 Čitluk i 150 partneri) iz kojih u prosječnoj godini proizvedu oko 3.5 milijuna litara vina.

Također i otkupljuju tržišne viškove malih vinogradara sa svoga područja. Svo grožđe se prerađuje u vinariji u Čitluku. Najznačajniji vinogradarski položaji su Kameni vinograd, Dubrava, Trtla, Kručevići, Žitomislići te Konjusi gdje je i restoran Romanca u vlasništvu vinarije. Većinski vlasnici su obitelji Nakić i Čule.

Vina izlaze na tržište s čak 35 etiketa među kojima je najznačajnija etiketa TEUTA (dobila ime po legendarnoj kraljici Ilira) s 9 naslova namijenjena HOREC-i a HERCEGO ima 5 različitih imena. Na predstavljanju su bila čak 4 vina pod etiketom Teuta- žilavka 2020, žilavka selekcija 2020, vranac 2015 i trnjak 2018. Ponovno je kao i na prošlom predstavljanju hercegovačkih vina trnjak dobio najviše komplimenata (dobitnik više zlata na natjecanjima i šampion Beowine-a 2020) te općenito crna linija u kojoj prevladavaju blatine i vranac.

“Tanini su brojni, uglađeni, a nalazim mirise niskog raslinja smilje, šmrika. Vino prepuno slasti, ne bi smetalo više kiseline, a malo manje drva ali je svakako veliko vino” dodao je Tomislav Jakopović.

Novinar Mustafa Topčagić se interesirao zašto ga nema više u zasadima. “Trnjak je tek u prošlom desetljeću ponovno otkriven kao vrijedna sorta, a do tada su ga sadili samo kao oprašivača” rekla je Maja Nakić. I zaista posljednjih godina od vrgoračkoga kraja (Gašpar, Franić) pa do svih važnijih hercegovačkih vinara (Nuić, vinarija Andrija …) posvećuje se velika pozornost ovoj sorti i vrlo brzo će doseći vjerojatno oko 50% nasada blatine, jer je blatina naravno još uvijek najraširenija crna sorta u Hercegovini.

Probali smo i Blatinu de broto 2019., za koju je zaključeno da je sada u najboljoj formi (izražena mineralnost, dobar aromatski profil) i u budućnosti neće rasti. Cijena u trgovinama Vrutka iznosi 46.98 kuna. Oko pridjeva de broto na ovoj etiketi znamo da označava područje ovoga kraja koje se u povijesti prvi put spominje još 1306. godine.

Po recentnim posljednjim istraživanjima ime potječe od biljke broć kojom se bojalo sukno u srednjem vijeku. Danas je u grbu grada Čitluka. Posljednje vino u testiranju s područja Dubrava-Međugorje je bilo Blatina Grand Cru 2015. Do sada su u toj ediciji izašla dva godišta 2011. i 2015 ograničenih količina od oko 5000 butelja. Cijena ovoga vina je oko 30 eura.

“Ovo vino je besprijekorno napravljeno, elegantno, izražen okus šljive, pekmeza, malo slatkasto. Kroz sva vina od kamenog do ovoga posljednjega je vidljiv stil enologa vinarije Čitluk Tihomira Prusine. Vina su elegantna, nisu jako svježa, jer je intencija vinara bila da napravi upravo ovakva vina” prokomentirao je Tomo Jakopović.

Tomislav Jakopović, Maja Nakić i Vjekoslav Madunić

Vinar Davor Zdjelarević koji je uvijek spreman dati procjenu i ocjenu ponovno je govorio o winemakerima kao najvažnijem faktoru u lancu konačnog proizvoda – vina. “U finalnim proizvodima uvijek se vide te razlike (ph faktor, kiseline, alkoholi) koji će dignuti ili smanjiti vrijednost vina. Mislim da bi ova vrlo dobra vina mogla biti još bolja!”

Naravno, probale su se i tri žilavke kao najvažnija bijela sorta Hercegovine. Kameno vino 2020. s 13.5 % alkohola, kompaktno, aromatski naglašeno, svježe, visoki alkohol ne smeta. U prodaji košta 11 km (oko 47 kuna) i  to je vjerojatno najpopularnije vino kuće. Teuta žilavka 2020., s 13.5 % alkohola izraženije kiseline. Čvrsto na nosu i nepcu ima dobru dužinu u osjetu (after taste). ” Sjajan reprezent sorte i terroira!” ocijenio je Tomo Jakopović. Ovo vino je više puta nagrađivano zlatom (Mostar, GAST itd). Okupljenim sudionicima se najviše svidjela Teuta žilavka selekcija 2020., čije je grožđe brano kasnije, na području kamenih vinograda, a cijena ovog vina u Vrutku iznosi 99.98 kuna.

Na završetku sve pohvale dugogodišnjem enologu Čitluka Tihomiru Prusini, prvom doktoru vinarstva u BiH i predavaču na Agronomskom fakultetu u Mostaru.

Njegova vina su elegantna, odlično karakteriziraju hercegovački terroir i ciljano namijenjena određenoj vrsti potrošača.  Treba istaknuti kako je vinariji Čitluk izvoz veći od 50%, a osim u susjedne zemlje Hrvatsku, Srbiju, Sloveniju, najviše se izvozi u Njemačku.

(Prenosimo sa Portala za gastronomiju. Autor je saradnik Portala Forum iz Zagreba)